Madam Bovary kimdir?

90 gösterim
7 Şubat 2012 misafir sordu
8 Şubat 2012 düzenledi
Yardım edin ödevim var.Hızlı cevaplarsanız çok sevinirim. ( Benim ben : erenoum : )

2 Cevap

0 oy
26 Ocak 2013 Mira cevapladı
4 Ocak 2014 Mira düzenledi
 
En İyi Cevap
Gustava Flaubert'in romanı (1857). 53 aylık bir çalışmadan sonra ortaya çıkan ve dünya edebiyatının klasikleri arasına giren bu yapıt, ilk yayımlandığında büyük bir skandala yol açmış ve ahlâka aykırı bulunarak dava konusu olmuştur. 1840'larda Fransa'da taşra çevresinde geçen roman, genç doktor Charles Bovary'nin karısı Emma'nın trajik yazgısını acımasız bir nesnellikle sergiler. Taşradaki sönük, tekdüze yaşantısından bıkan, romantik duygularla ve hayallerle dolu olan genç kadın, okuduğu romanlardaki kahramanlara öykünerek evlilik dışı ilişkilere sürüklenir. Bir noterin yardımcısı olan Léon Dupuis ile tanışır. Léon, Emma Bovary'i sever, ama ona bunu itiraf edecek cesareti bulamaz ve hukuk öğrenimini tamamlamak üzere Paris'e gider. Hemen ardından Emma, çiftlik sahibi ve bekâr Rudolf Boulanger'in metresi olur. Fakat sevgilisi onu terk eder. Ağır hastalanan Emma, kocasının özenli bakımıyla iyileşir.

Bir süre sonra yeniden Léon ile karşılaşır ve onunla sevişmeye başlar. İki sevgili sık sık buluşurlar. Emma kocasına yalan üstüne yalan söyler. L'Heureux adlı şantajcının tehditleriyle büyük bir borç altına girer. İcradan kurtulmak için Léon ve eski sevgilisi Rudolf'tan yardım ister. İkisi de ona sırt çevirir. Romantik duygularıyla maddeci dış dünya arasındaki karşıtlık, sonunda Madame Bovary'i, yaşamına kendi eliyle son vermeye götürür. Flaubert'in başyapıtı sayılan roman, aynı zamanda Fransız edebiyatında gerçekçiliğin ilk önemli örneklerinden biridir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/dunya-edebiyati/439752-madame-bovary-gustave-flaubert.html#ixzz2J4Xb9isY
0 oy
7 Şubat 2012 misafir cevapladı
17 Kasım 2012 byz_qny düzenledi
Madame Bovary, Gustave Flaubert tarafından 19. yüzyılda yazılmış bir romandır.
Birçok yetke tarafından ilk çağdaş realist roman sayılan Madame Bovary ilk kez 1857 yılında basılmıştır. Yapıt, döneminde büyük yankılar uyandırmış, kitabın tümünün yayımlanması için Flaubert'in mahkemeye gitmesi gerekmiştir. Romantizmin idealist yaklaşımına bir tepki olarak ortaya çıkan roman, realizm akımının ilk ve en önemli örneklerindendir. Bu kitaptan sonra bovarizm akımı oluşmuş ve psikolojide tatminsizlik, memnuniyetsizlik anlamına gelen bir rahatsızlık olarak yer almıştır.
Time tarafından 2007 yılında açıklanan dünyanın en ünlü yazarlarına göre "Tüm Zamanların En İyi On Kitabı" listesinde, Lev Tolstoy'un Anna Karenina adlı yapıtının ardından ikinci seçilmiştir.[1]

İlgili sorular

2 cevap 15 gösterim
9 Nisan 2013 alara_money sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
31 Çevrimiçi
0 Üye ve 31 Ziyaretçi

10,786 soru

20,136 cevap

0 yorum

2,877 üye

...