Toplumun ilerlemesinde sanat ve bilimin rolü nedir?

3,798 gösterim
7 Şubat 2012 misafir sordu
Toplumun ilerlemesinde sanat ve bilimin rolünü araştırıp yazın.

10 Cevap

0 oy
13 Şubat 2012 misafir cevapladı
2 Şubat 2016 Safi seçti
 
En İyi Cevap
Bence ikiside çok önemli fakat sanat biraz daha önemli.
Bilim gelişiyor fakat zararlı olan teknolojik şeyler çok fazla.Örneğin cep telefonu.Öncede duman,telgraf,mektup vb .. şeylerle konuşuluyordu.Fakat cep telefonu çıkınca daha kolay oldu.Bu kadar yararlı bir aletin tabii ki zararları da olur.Radyasyon yayarak kulak işitmezliği ve herhangi bir şey yaparken zorlanma gibi hastalıklara yol açar.
Sanat ise toplumun kültürü ve kültürel zekasını geliştirir.Her sanat bir eserdir.Mesela sanat ile ilgili yapılan bir yapıt seneler sonra bir eser olarak değerlendirilir.Ve yine fakat teknoloji(bilim) geliştiği için yeni üst modeller çıka çıka eser denilen bir şey kalmaz.Bunun için sanat bilimden daha önemlidir..
0 oy
15 Şubat 2012 misafir cevapladı
eğer ki bilim olmasaydı sanat yerinde sayardı. örnek olarak japonyayı verebiliriz. japonya gelişmiş bir ülkedir ve bunu bilime borçludur. sanata değil. eğer ki sanata önem verseydi; yerinde sayardı ve teknolojide bu kadar gelişmezdi
0 oy
15 Şubat 2012 misafir cevapladı
bence bilimdir diğer cevaba katılıyorum bilimdir çünkü bilim olmasa sanat olmazdı sanatın daha önemli olduğunu düşünenler var ise sanatı geliştirmek için bilimin gelişmesi gerektiğini bilmeliler ben  6. sınıfa gidiom ya siz
0 oy
16 Şubat 2012 misafir cevapladı
bence sanat o arkadasın dediklerı doğru iste yorumu((((((((( Bence ikiside çok önemli fakat sanat biraz daha önemli.
Bilim gelişiyor fakat zararlı olan teknolojik şeyler çok fazla.Örneğin cep telefonu.Öncede duman,telgraf,mektup vb .. şeylerle konuşuluyordu.Fakat cep telefonu çıkınca daha kolay oldu.Bu kadar yararlı bir aletin tabii ki zararları da olur.Radyasyon yayarak kulak işitmezliği ve herhangi bir şey yaparken zorlanma gibi hastalıklara yol açar.
Sanat ise toplumun kültürü ve kültürel zekasını geliştirir.Her sanat bir eserdir.Mesela sanat ile ilgili yapılan bir yapıt seneler sonra bir eser olarak değerlendirilir.Ve yine fakat teknoloji(bilim) geliştiği için yeni üst modeller çıka çıka eser denilen bir şey kalmaz.Bunun için sanat bilimden daha önemlidir..))))))  buna bir ek yapmak istedim bilim kültür çok yakın şeyler doğru bilimin zararları vardır ancak  bilim olmasa yorumlardakı gibi sanat yerrine sayar ama sanat olmasa su bilim kultur denilen olay olmaz
0 oy
20 Şubat 2012 misafir cevapladı
bilim çok daha fazla faydaları var....   
aklımıza karşı tarafıda düşünün.düşününce her iki taraf aynı olduğunu anlıyıcaksınız    :)
0 oy
11 Mart 2012 misafir cevapladı
sanatı olayan bir kişi eli ayağı yok gibidir sanat insanın içindenir mesela resim çizerken ilham gelir akılımızla şu şuydu bu buydu diye deyil sanat insandadır o yüzden sanatı hafife almayın almaynya da bir savaş sonrası ilk yapılan şey müzelerin ve tiyatro binalarının tamir edilip düzeltilmesiydi insan bilime önem verdiyi kadar sanatada önem vermelidir besela ben iyi resim çizemem ama sanat resim deyildir ben tiyatro yapıyorum tiyatro hem eylenceli hem bi sanat oluyo sanatı eylenerek yaparsın ama bilimi yani matematiyi feni sosyali zevkle gönülden yapmayabilirsin ben o 3 derside çok severim ama sanatı tiyatroyu oyuncuyu daha çok severim
0 oy
19 Nisan 2012 misafir cevapladı
Sanat önemlidir siz sanat ruhu olmadan ne bir ev ne bir makine tasarlayabilrisiniz nede etrafınızdaki objelere onları inceleme gözüyle bakabilrisinz.Bi bilim adamının sanatçı olması gerekmez ama o bilim adamı Atom modelini çıkartırkende çevresindeki canlıların yaşamlarını incelerkende bi sanatçı gözüyle görür ve detay yakalar  bunun farkında olmanız gerekmez çünkü sanat öyle bişeydirki hiç beklemediginz bi yerde bile olabilir aslında herşey sanattır.Yaratıcı evreni yaratırken toplumu düzenlerken bile sanatını kullanmış ve kusursuz işleyen bi bilim kurmuştur bakınz;evren ,insan ve canlı vücudu, canlının yapı taşı hücre bunlar sanatla yapılmış bilimdir allahın sanatının bilime yansımasıdır. Toplumun sanatınında bilime yansıması toplumu bu günlere getirmiştir ilerletmiştir.
0 oy
7 Haziran 2012 misafir cevapladı
2 Şubat 2016 Safi yeniden gösterildi
Sanat ve bilim bir milletin ilerleme kaydedip kaydetmediğini belirlemek için kullanılan faktörler olduğu için kesinlikle toplumun ilerlemesinde büyük katkısı vardır.
0 oy
21 Ekim 2012 misafir cevapladı
sanat 3. bir gözle nasıl bakılabileceğini öğretir,bizleri sıradan kılmaz,algılarımızı geliştirir ve en önemlisi  de yaratıcılığımızın keşfetmemizi  sağlayacak eğlenceli bir serüvene çıkarır ve bu keşif hayat boyu sürer
Bilimin beslendiği yer de yaratıcılık değil midir zaten?
üstelik dünya uygarlıklarının yeniden yapılanmasına,değişmesine ve gelişmesine katkıda bulunan bilim insanlarının da sanatla ilgilendiklerini görüyoruz:italyan rönesans dönemi mimarı michelangelo aynı zamanda ressam,heykeltraş ve şairdir de.
 bilim evrende olmayan şeyleri bulmuş değildir,ancak sanat;görülmeyeni de duyulmayanı da duygularıyla keşfeder
0 oy
25 Şubat 2013 misafir cevapladı
Çağlar boyunca insan, sanatın, kendini ve ait olduğu toplumu geliştirme, zenginleştirme ve güçlendirme yolunda vazgeçilmez bir unsur olarak görmüş.
 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Sanatın önemi gören birçok değerli insanlardan biridir ve sanatın önemini   "Sanatsız Kalmış Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopmuş Gibidir "  Sözü İle dile getirmiştir. Toplumların gelişmesinde bilimin önemi paha biçilemez’ dır fakat sanatsız bilim olmayacağı için sanat toplumların gelişmesinde daha önemlidir.

İlgili sorular

1 cevap 3,363 gösterim
20 Şubat 2012 misafir sordu
10 cevap 4,453 gösterim
1 cevap 1,775 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...