Rüzgar oluşumu ve rüzgarın kurutucu etkisi hakkında bilgi verir misiniz?

295 gösterim
8 Mayıs 2012 misafir sordu
5 Mayıs 2013 nötrino düzenledi
Rüzgar nasıl oluşur ? Rüzgarın ıslak çamaşırlar üzerindeki kurutucu etkisi nedir?

2 Cevap

0 oy
12 Kasım 2012 nötrino cevapladı
5 Mayıs 2013 nötrino düzenledi
 
En İyi Cevap
Rüzgar ile hareket eden hava içindeki gaz moleküllerinin de hareketi hızlanarak artar.Hızları artan bu moleküllerin basınçları da azalmış olur ve ıslak çamaşır üzerindeki basınç azalarak suyun daha kolay buharlaşması sağlanmış olur.Böylece ıslak çamaşırlar rüzgarlı bir hava da daha kolay kururlar.(Rüzgarın kurutucu etkisi.)

Ek Bilgi=> Dağ yamaçlarından aşağı yönlü esen ve fön adı verilen rüzgarlar da çevrede nem açığı oluşturarak bitkilerde kurutucu etki yaparlar!
0 oy
12 Kasım 2012 My sassy girl cevapladı
Rüzgar, aynı veya farklı yerlerdeki hava kütleleri arasındaki basınç farklarından kaynaklanan hava hareketidir. Rüzgar oluşumuna dair en tipik örneklerden biri deniz ve kara rüzgarlardır.
Gündüz sabahtan öğleye çabuk ısınan karada bir alçak basınç oluşur, deniz ise (su kütlesi geç ısındığından) karaya göre daha serindir, bu nedenle denizde yüksek basınç oluşur. Bu nedenle gündüzleri denizden karaya doğru yerel rüzgar meydana gelir. Hava kütlesi yüksek basınçtan alçak basınca doğru hareket eder. Tam tersi gece gerçekleşir. Kara hızla soğur (Y), deniz ise gündüzün sıcaklığını korumaktadır(A). Hava kütlesi bu durumda karadan denize doğru hareket edip, rüzgarı oluşturur.
 
İki bölge arasındaki basınç farkı ne kadar büyük olursa, hava akım hızı o kadar fazla olur. Rüzgâr sahip olduğu hıza göre esinti, fırtına gibi isimler alır.
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...