Işık kirliliğini nasıl önleriz?

150 gösterim
13 Mayıs 2012 misafir sordu
14 Mayıs 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
13 Mayıs 2012 misafir cevapladı
5 Şubat 2016 Safi seçti
 
En İyi Cevap
* Işığın göğe yönelmesini önlemek ve aydınlatılacak yere doğru göndermek. Yeryüzüne paralel ışığın yayımını önlemek için mümkün olduğunca ışık ya tüm kesilmeli ya da çok düşük profilli muhafazalarda tutulmalıdır.
* Enerji tasarrufu eden ve ışığı her yöne saçmayan lambalar kullanılmalıdır. Astronomlar ışık kaynağı olarak düşük basınçlı sodyum lambaları tercih etmektedirler. Düşük basınçlı sodyum lambalar ışığı tam kesmez veya çok düşük profilli bir muhafaza değildir. Yüksek basınçlı sodyum lambalar ise gökyüzüne paralel ışık miktarını çok azalttığından daha fazla kabul görmektedir.
* Fazla ışıklandırmadan kaçınılmalıdır. Kabul edilen standartlara göre herhangi bir iş için doğru ışık miktarının kullanılması , ışık kirliliğine neden olan yansıtılmış ışık miktarını azaltacaktır.
* Gereksiz gece ışıklandırması , kısmen dekoratif amaçlı projektör , ticari ve reklam amaçlı ışıklandırma , spor sahalarında kullanılan projektörler gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar kapatılmalıdır.
* Bina dış cephe ve reklam panolarının aydınlatılması amaçlı kullanılan projektör tipi armatürler uygun açılarla sadece aydınlatılmak istenilen alanı aydınlatacak tipte seçilmeli ve yönlendirilmelidir. Mümkün olduğunda aydınlatma yukarıdan aşağıya doğru yönlendirilerek yapılmalıdır.
* Park ve bahçelerde büyük oranda gökyüzüne ışık gönderen glop tipi armatürlerin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Bunların yerine yürüyüş yollarında uluslar arası önerilerce verilen değerlerde yatay ve düşey aydınlık düzeylerini yaratan uygun tasarımlı direkt veya yarı-direkt armatürler kullanılmalıdır.
0 oy
5 Şubat 2016 beren cevapladı
Işık Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

• Işıklar ihtiyaç duyulduğunda yakılmalıdır

• Ortamın büyüklüğüne uygun aydınlatma aracı kullanılmalıdır

• Sokak lambaları ışığı dağıtmayacak şekilde yapılmalıdır

• Koşullara uygun aydınlatılma yapılmalıdır

İlgili sorular

1 cevap 17 gösterim
4 cevap 8,994 gösterim
17 Ocak 2012 misafir sordu
3 cevap 211 gösterim
1 cevap 31 gösterim
18 Mart 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...