Isının yayılması nasıl gerçekleşir?

34 gösterim
20 Mayıs 2012 misafir sordu
22 Mayıs 2012 düzenledi
biraz çabuuk cvp verseniz

2 Cevap

0 oy
20 Mayıs 2012 misafir cevapladı
ışık elektromanyetik dalga şeklinde yayılır yani elektirk ve manyetik alanların etkileşmesiyle yayılıyor hemde dalga hemde tanecik özelliği göstermektedirayrıntılı bilgi için onlinefiziğe bakabilirsiniz

Işık, düz dalgalar halinde yayılan elektromanyetik dalgalara verilen addır 380-780 nm dalga boyları arası dalgaboyu gözle görülebilir ancak bilimsel terminolojide gözle görünmeyen dalga boylarına da ışık denilebilir Işığın özellikleri, radyo dalgalarından gamma ışınlarına kadar gidebilen, elektromanyetik dalganın boyuna göre değişirIşığın, ve tüm diğer elektromanyetik dalgaların temel olarak üç özelliği vardır:Frekans: Dalgaboyu ile ters orantılıdır, insan gözü bu özelliği renk olarak algılarŞiddet: Genlik olarak da geçer, insan gözü tarafından parlaklık olarak algılanırPolarite: Titreşim açısıdır, normal şartlarda insan gözü tarafından algılanmaz
0 oy
20 Mayıs 2012 misafir cevapladı
Isının yayılma yolları vardır.Bunlar ışıma,konveksiyon ve iletimdir.

İletim:
Maddeyi oluşturan taneciklerin birbirine çarparak ısıyı yaymaları iletim yoluyla yayılmaya örnektir.
İletim yoluyla yayılma dokunmayla gerçekleşir. Kızgın demire dokunduğumuzda demirin ısısı elimize iletim yoluyla geçer. Şekilde tavanın sapının sıcaklığını hissetmemiz bu yolla gerçekleşir.
Işıma:
Isının ışınlar yoluyla yayılmasıdır. Örneğin güneğin dünyayı ısıtması ışıma yoluyla ısıtmaya örnektir. Gece havanın soğuması güneş ışığının enerjisinin olmayışındandır.
Ateşin karşına geçtiğimizde ısınmamızın bir kısmı ışıma yoluyla olur. Piyasada yaygınlaşan infraret ısıtma sobaları da ışıkla ısıtmaktadır.
.
Konveksiyon:
Sıcak taneciklerle soğuk taneciklerin yer değiştirmesi yoluyla gerçekleşen ısınma konveksiyon yoluyla ısınmadır. Soba yandığında önce sobanın çevresindeki hava ısınır. Isınan hava soğuk havanın içinde dağılarak bir süre sonra tüm oda ısının. Bu yöntem konveksiyon yöntemine örnek verilebilir.
kalerifer peteklerinin odayı ısıtması da aynı şekilde gerçekleşir.Ödevse kolay gelsin!!!))
.

İlgili sorular

2 cevap 37 gösterim
2 cevap 184 gösterim
3 cevap 238 gösterim
1 cevap 130 gösterim
15 Aralık 2013 Bjkciajk sordu
1 cevap 52 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
12 Çevrimiçi
0 Üye ve 12 Ziyaretçi

10,783 soru

20,132 cevap

0 yorum

2,877 üye

...