Atatürk'ün Türk tiyatrosuna yapttığı katkılar nelerdir?

783 gösterim
29 Mayıs 2012 misafir sordu
8 Haziran 2012 düzenledi

5 Cevap

0 oy
5 Haziran 2012 misafir cevapladı
İlk kez Türk tiyatro sahnesinin Müslüman Türk kadınına kucak açtığı oyunda, Muvahhit'in sahneye çıkış öyküsü şöyle:
0 oy
5 Haziran 2012 misafir cevapladı
''Darülbedayi'nin (Türkiye'de Batılı anlamda tiyatronun gelişmesinde önemli bir değişimi sağlayan, Osmanlıdaki ilk konservatuvar kurumu) İzmir turnesi sırasında, o sırada İzmir'de bulunan Ulu Önder Atatürk, Türk kadınlarının neden sahneye çıkmadıklarını sorar. Bunun üzerine, Atatürk'ün bu istediğini yerine getirmek için genç aktris Bedia Muvahhit, bir gece içerisinde hazırlanarak İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci'nin oyunu Ceza Kanunu'nda sahne alır. Eserde Sacide rolünü oynayan Muvahhit, izleyiciler tarafından ayakta alkışlanır, cumhuriyet döneminde sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını unvanını kazanır.''
0 oy
5 Haziran 2012 misafir cevapladı
Muvahhit'in eşsiz bir şekilde yorumladığı ve birçok kez seyirciyle buluşan yapıt, şimdi Diyarbakırlı tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

Ankara Devlet Tiyatrosu (ADT) sanatçılarından Volkan Öğüt'ün yönettiği oyunda M. Lebib Gökhan, Serkan Ekşioğlu, Ali Çelik, Şivan Binici, Hatice Sezer, Duygu Zade Erçağ, Selda Özler ve Özden Gököz rol alıyor.

Dekoru Murat Gülmez'e, kostümü Sevgi Türkay'a, ışığı İzzettin Biçer'e, müziği Cem İdiz'e ait oyunun prömiyeri 16 Ekimde Orhan Asena Sahnesi'nde yapılacak.
0 oy
5 Haziran 2012 misafir cevapladı
TÜRKÇE'Yİ DOĞRU KULLANMAK
Yaklaşık bir aydır oyunun provalarını sürdüren yönetmen Volkan Öğüt, oyunun kahramanlarından Sümbülteberzade Amberi'nin piyano hocasıyla evlilik dışı ilişkisi sonucunda polisle başının derde girmesiyle başladığını belirterek, şöyle konuştu:

''Bu kaçamağın sonucundan kurtulmaya çalışan Amberi'nin nafile çabaları komik bir dille ele alınıyor. Adalet sistemindeki çarpıklığı da aslında orada göstermeye çalışıyoruz. Oyunun bir özelliği de ilk kez Atatürk'ün isteği üzerine Müslüman Türk kadını oynuyor. Oyundaki Sacide rolünü Bediha Muvahhit oynuyor. Bu da bizim için çok önemli.
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...