Geçmişe yolculuk nedir, ne demektir?

18 gösterim
30 Mayıs 2012 misafir sordu
8 Haziran 2012 düzenledi
geçmişe yolculuk

1 cevap

0 oy
1 Haziran 2012 misafir cevapladı
Zamanda yolculuk, zamanda geçmişe ya da geleceğe yolculuk yapabilme kuramıdır. Zaman'ın doğası henüz tam anlaşılamadığından, zamanda yolculuk şimdilik bilim kurgu'nun egemenliğindedir. Aslında zamanda yolculuk olası görünmese de boyut değiştirme ya da zamanın etkisinde olmayan bir boyut düşünüldüğünde gerçekleşmesi olası bir şeydir. Yani zamandan bağımsız bir varlık zamanda yolculuk yapma imkanına sahiptir. Bilim insanları bu konu hakkında araştırmalarını hala sürdürmekle beraber, zamanda yolculuk araştırmalarında yavaş yavaş ileriye gittiklerini dile getirmiştir.

Zamanda ileriye yolculuk

Ortak zaman ileri doğru akmaktadır.
Einstein fiziğine göre bir cisim hızlandıkça, zamanı genişler.
Zaman genişlemesi, cisim için zamanın daha yavaş akmasıdır. Cisim hızlandıkça zamanda ileri gitmektedir. Örneğin, ikiz kardeşlerden biri ışık hızına yaklaşabilen bir roketle yolculuğa çıkıp geri döndüğünde dünyada bıraktığı kardeşini kendinden daha yaşlı bulur.
Bunun teoriden öteye götürebilme mantığı ikna ile mümkündür, şöyle ki: Işık hızından daha hızlı bir alet olmuş olsa da gökyüzünde bir ışık kaynağını hedef seçilmiş olunsa da ta yola çıkılsa o kaynaktaki yıldızın milyonlarca yıl önce göndermiş olduğu ışığı yakalanabilirdi. Dolayısı ile ışık kaynağı kaçacak ve zaman yolcusu uzay boşluğunda ışık kaynağının gerçek yerini bulmak için dolanacaktı. Bu da ışığın kaynağı olan yıldızın sonunu görmesine neden olacaktı. Zamanda yolculuk araştırmalarında bilim insanları geleceğe yolculuk kavramının daha kolay olduğunu dile getirdiler. Bilimadamları Zamanda yolculuk kavramında geleceğe gidiş seçeneğinde daha olası olduğunu düşünür. Geçmişe yolculuk ise kuramsal olarak bile kesin fiziki ve mantıki açıklaması olmadığı için daha az olasıdır.
Bilinen klasik fizik anlayışıyla ışık hızına erişebilmek temel varsayımdır.Ancak farklı bir yaklaşımla, ışık hızı parametreleri yaratılabilir.Bu konuda temel varsayımların dışında çalışılmalıdır.

Zamanda geriye yolculuk

Bunu günümüz fiziği tam olarak çözememiştir. Zamanın doğrusal olmadığı, ve hatta farklı boyutları olduğu ileri sürülmektedir.[kaynak belirtilmeli] Yani ileri ve gerinin dışında sağa, sola, yukarı aşağı gibi zaman yönleri ve paralel uzay zamanlarının da varlığı olası görülmektedir. Bazı fizikçiler olay dağılımlarının çok yönlü olduğunu ve bugün oluşan bir şeyin geçmişi değiştirebileceğini iddia etmektedirler.[kaynak belirtilmeli]Bu güne kadar gerçekleşmemiş olması da insanların zamanda geçmişe yolculuk yapmasının biraz zor olacağına inandırmaktadır.Ayrıca zamanda geriye doğru yapılacak bir yolculuk zaman paradoksları oluşturabilir. (Anne ve büyükbaba paradoksu gibi)
Fakat bu paradokslar paralel evrenler teorisi ile çözülebilir.

İlgili sorular

1 cevap 61 gösterim
1 cevap 328 gösterim
1 cevap 5,233 gösterim
1 cevap 29 gösterim
28 Aralık 2012 misafir sordu
2 cevap 35 gösterim
9 Aralık 2012 Cemre Erol sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
16 Çevrimiçi
0 Üye ve 16 Ziyaretçi

10,779 soru

20,131 cevap

0 yorum

2,876 üye

...