Muğla'daki milli ve evrensel kültürel değerlerimiz nelerdir?

1,768 gösterim
8 Şubat 2012 misafir sordu
9 Şubat 2012 düzenledi
muğladaki milli ve evrensel kültürel değerler

1 cevap

0 oy
2 Şubat 2016 Safi cevapladı
 
En İyi Cevap
Muğla fuarlar kenti olabilir mi? diye sorulmakta ve yanıtı gündem yazılarında aranmakta.. Sahi sizce Muğla Fuarlar kenti olabilir mi? Olur olamaz; gündemi bana Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nin açıldığı dönemdeki tartışmaları hatırlattı..
O dönemlerde bende köşe yazıyordum….Kültür Kenti Muğla’da böylesine sosyal anlamda değer ifade eden Kültür Merkezinin açılmış olmasına sevinmiştim… Hem de yürekten !!! Yazımda da ‘KÜLTÜR KENTİ MUĞLA’ cümlesini kullanmıştım…. Karşıt yanıtlar gelmiş ve Muğla Kültür kentimi ki? Denilmişti… Ben kültür kenti olarak hissettiğim için; bu kentte nefes alan bir vatandaş olarak bu tabiri kentimize bir taç gibi takmıştım.. Bence çokta yakıştı… KÜLTÜR KENTİ MUĞLA terimi bu kentin kimliğine yapışsın ve orada kalsın isterim.. Niçin istemiyeyim ki? İsimler gibi böylesi tanımlar kimlikle özdeşleşip kentlerin gelişmesinde ve değerlerine sahip çıkmasında itici güç olur… İlimizin de gelişmesinde ve kültürel değerlerine sahip çıkmasında böylesine lokomotifler gerekli değil mi ki?
Ben 40 senedir köşe yazmıyorum.. Kamu personeliyim.. Ana işim dışında kendi birikimim ve gözlemlerimlesentezlediğim düşüncelerimi ve fikirlerimi satırlarıma aktarıyorum… Zevkli ve bir o kadarda insanı geliştirici bir iş olarak görüyorum yazmayı…. Düşünüyorum… Sorguluyorum…. Gözlemliyorum…..
Hissediyorum…. Empati yapıyorum…. Ülkemi sevmem (Her köşe yazan ülkesini sever mi ? Bilmem ama ben ülkemi seviyorum) ilimi sevmem insanımızı sevmem insanlığı sevmem yazmamda katalizörlük yapıyor…. Çalışmaktan da kaçmıyorum.. Bir bireyden ne istenir ki başka?
KÜLTÜR KENTİ MUĞLA MI? diye sorgulayanlar şimdilerde Kültür Kenti Muğla Terimini kullanıyor.. Yazmanında en zevkli yanı budur.. Oturur beklersin. Kendi öz benliğinde inişli çıkışlı değilsen zamanı gelir iletini hedeflerine gönderirsin..
Muğla Niçin kültür Kenti olmasın ki?
Târihin en eski şehirlerinden biri olan Muğla’da Selçuklu ve Osmanlılardan kalan pek çok eser vardır. Yaylası ve mimari özellikleri ile Kuzulu Kapısı ile Muğla Evleri ile Muğla Tarhanası ile bakırcılığı ile dokumacılığı ile halıcılığı gibi ve burada saymakla bitmez kültürel ve tarihi değerlerimizle Muğla- Kültür- Kentidir..
Günümüzden binlerce yıl önce bile insanoğlu sosyal anlamda toplumunu geliştirme çabası göstermiş.. Kurulan antik kentlerin kalıntıları o dönemin mimari görkemini sanatını ve kültürünü bize anlatır. Antik kentlerin en önemli kültür yapıları ise kuşkusuz tiyatroları. Hemen her antik kentin bir tiyatroya sahip olması antik çağlardaki kültür düzeyinin yüksekliğini göz önüne serer. Bugün ülkemizde yüze yakın antik tiyatro yapısının ayaktaki kalıntıları yanında toprak altında kalmış bir o kadarının daha olduğu sanılıyor. Antikçağ insanlarının sosyal ve kültürel anlamda gelişme ve soysallaşma çabaları var iken günümüzde niçin kısıtlı kalsın ki.. Ve niçin gelişmeyelim? Ben isterim ki insanımız için daha fazla kültür merkezleri açılsın.. Daha fazla tiyatrolar açılsın. Daha fazla toplantı salonları açılsın.. Daha fazla spor tesisleri açılsın.. Tüm gençlerimiz sanata ve spora yönlendirilsin isterim.. Sanat spor ve kültürel etkinlikler insanları geliştiren unsurlar değiller mi dir ? Bizimde en çok buna ihtiyacımız yok mu ki?
Bu çağda kültürün değerlerin yaşaması ve kuşaklar arasında akması için maddi kültür öğelerine daha fazla ihtiyaç vardır… İsterim ki ilimde maddi kültür öğeleri daha fazla olsun ve bunları ilimize inşa edenlere (Toplantı salonları Kültür Merkezleri Spor Salonları Tiyatrolar vs…) minnetimiz sonsuz olacaktır.. Ve Muğla da Fuarlar kenti olur .. Niçin olmasın ki?

İlgili sorular

8 cevap 20,538 gösterim
2 cevap 957 gösterim
7 Şubat 2012 misafir sordu
5 cevap 1,941 gösterim
14 Şubat 2012 misafir sordu
8 cevap 40,736 gösterim
17 Ocak 2012 misafir sordu
6 cevap 3,456 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...