Kinetik enerji nedir?

48 gösterim
26 Haziran 2012 misafir sordu
26 Haziran 2012 düzenledi
kinetik enerji nedir?

2 Cevap

+2 oy
26 Haziran 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Hareketli cisimler iş yapabilme yeteneğine sahiptirler yani bu cisimlerin enerjileri vardır. Bu hareketinden dolayı cisimlerin sahip oldukları enerjiye kinetik enerji denir. Akan su, hareket halindeki araba, fırlatılan bir taş, yüksekte uçmakta olan bir kuşun kinetik enerjileri vardır.

Duran cisimlerin potansiyel enerjileri, cisimler hareket haline geçtiklerinde bu enerji kinetik enerjiye dönüşür. Örneğin duran bir araba potansiyel enerjiye sahiptir. Araç harekete geçtiğinde potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür. Araç hızlandıkça kinetik enerji artacaktır. Kinetik enerjinin simgesi Ek ve birimi jouledir.

Hareketli cisimler iş yapabilme yeteneğine sahiptirler yani bu cisimlerin enerjileri vardır. Bu hareketinden dolayı cisimlerin sahip oldukları enerjiye kinetik enerji ( hareket Enerjisi ) denir. Akan su, hareket halindeki araba, fırlatılan bir taş, yüksekte uçmakta olan bir kuşun kinetik enerjileri ( hareket enerjisi ) vardır.
0 oy
30 Haziran 2012 misafir cevapladı
Kinetik Enerji Nedir?

Kinetik enerji, hareket eden cisimlerin sahip olduğu enerji şeklidir. Bir cismin kinetik enerjisi ne kadar büyükse cisim o kadar büyük işyapar. Hız, rölatif (bağıl, göreceli, izafi) bir büyüklüktür. Mesela, yukarı fırlatılan bir taş belirli bir kinetik enerjiye sahiptir. Yukarı hareketi sırasında hızı azaldığından kinetik enerjisi azalır, ancak yükseklik kazandığından potansiyel enerji artar. Sürtünme ile olan kayıplar gözönüne alınmazsa, toplam enerji sabit kalır. Bu durum, enerjinin konumuna bir örnektir.
Kütlesi m, hızı v olan bir cismin sahip olduğu kinetik enerji


m kütleli bir cisim hem dönüyor, hem de öteleme hareketi yapıyorsa (doğrusal olarak hareket ediyorsa) bu cismin sahip olduğu kinetik enerji

 Burada, I, cismin atalet (eylemsizlik) momenti, ω ise açısal hızdır.

İlgili sorular

1 cevap 47 gösterim
1 cevap 24 gösterim
15 Aralık 2012 misafir sordu
1 cevap 21 gösterim
15 Aralık 2012 misafir sordu
1 cevap 34 gösterim
14 Aralık 2014 fennnnnn ?*?*?*?* sordu
1 cevap 25 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
36 Çevrimiçi
0 Üye ve 36 Ziyaretçi

10,774 soru

20,130 cevap

0 yorum

2,876 üye

...