Kaç tür toprak çeşidi vardır ve isimleri nelerdir?

193 gösterim
15 Temmuz 2012 misafir sordu
16 Temmuz 2012 düzenledi

3 Cevap

0 oy
15 Temmuz 2012 misafir cevapladı
google ya yaz bul=) yazınca çıkıor
+2 oy
15 Temmuz 2012 misafir cevapladı
Topraklar ana başlıklar altında şöyle özetlenebilir.

1-Taşlı topraklar; Taşlı topraklar: İçeriği % 80 taş ve az miktarda topraktan oluşur. Kolay havalanırlar. Fakat su tutma kapasiteleri ve besin ihtiyaçları azdır.

2-Kumlu topraklar; Kumlu topraklar:% 80 kum ihtiva ederler. İşlenmeleri kolaydır. Su tutmadıklarından bol sulama gerektirirler buda topaktaki besinin yıkanıp gitmesine neden olur. besince fakir ve genelliklede asit topraklarıdır.Ayrıca suyla birleşince çamur dediğimiz madde oluşur

3-Tınlı topraklar; Yarıdan fazlası kum ve % 30–50 arasıda kilden meydana gelirler. Tava gelmeleri ve işlenmeleri kolay olduğundan tarım için elverişli topraklardır.

4-Killi topraklar; Killi topraklar: İçeriğinin yarıdan fazlasını kil oluşturur. Su tutma kapasiteleri yüksektir. Bu nedenle geç tava gelirler. Tava gelmeden işlenmesi halinde toprak tekstürü zarar görür. Ağır topraklar olup işlenmeleri zordur. Kurak zamanlarda toprak katı bir hal alır.

5-Marnlı topraklar; Marnlı topraklar.İçinde kum,kil,çakıl ve humus bulunur. Bağcılık bakımından uygun topraklardır.

6-Humuslu topraklar; Humuslu topraklar:Toprak sadece oluştuğu kayanın mineralleri değil bitkilerin dal kök yaprak gibi kısımlarıda içerirse böyle toprağa humuslu toprak denir. Siyah renkte bir topraktır. Koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler.su tutma kapasiteleri iyidir.Besin maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler.

7- Kireçli topraklar; Kireçli topraklar:Kil,kum, humus ve kireç ihtiva ederler.Kalın bir kaymak tabakası bağlarlar.Suyu geçirmezler.Zor işlenen bir toprak çeşididir.
0 oy
16 Temmuz 2012 misafir cevapladı
Toprak Çeşitleri

Toprakları ana başlıklar altında çok kısa şöyle özetleyebiliriz.

2-Kumlu topraklar
3-Tınlı topraklar
4-Killi opraklar
5-Marnlı topraklar
6-Humuslu toprakalr
7-Kireçli topraklar


1-Taşlı topraklar
İçeriği % 80 taş ve az miktarda topraktan oluşur.Kolay havalanırlar. wfakat Su tutma kapasiteleri ve besin ihtivalrı azdır.

2-Kumlu topraklar
% 80 kum ihtiva ederler.İşlenmeleri kolaydır.Su tutmadıklarından bol sulama gerektirirler buda toprktaki besinin yıkanıp gitmesine neden olur.besince fakir ve genelliklede Asit topraklarıdr.

3-Kili topraklar
İçeriğinin yarıdan fazlasını kil oluşturur.Su tutma kapasiteleri yüksektir. bu nednele geç tava gelirler.tava gelmeden işlenmesi halinde toprak tekstürü zarar görür.Ağır Topraklar olup işlenmeleri zordur.Kurak zamanlarda toprak katı bir hal alır.

4-Tınlı topraklar
yarıdan fazlası kum ve % 30-50 arasıda kilden meydana gelirler.tava gelmeleri ve işlenmeleri kolay olduğundan tarım için elverişli topraklardır.

5-Marnlı topraklar
İçinde kum kil çakıl ve humus bulunur. Bağcılık bakımından uygun topraklardır.

6-Humuslu topraklar
Siyah enkte bir topraktır. koyu renk olduğu için çabuk ısınıp kolay tava gelirler.su tutma kapasiteleri iyidir.Besin Maddelerince zengindirler. Tava gelince kolay işlenirler.

7-Kireçli topraklar
kil kum humus ve kireç ihtiva ederler.kalın bir kaymak tabakası bağlarlar.suyu geçirmezler.zor işlenen bir toprak çeşididir

İlgili sorular

1 cevap 38 gösterim
4 Kasım 2012 misafir sordu
1 cevap 59 gösterim
17 Mart 2014 misafir sordu
2 cevap 34 gösterim
1 cevap 163 gösterim
27 Şubat 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...