Bir maddenin elektrik enerjisini iletip iletmediğini nasıl anlarız?

10,479 gösterim
8 Şubat 2012 misafir sordu
9 Şubat 2012 düzenledi

5 Cevap

0 oy
10 Şubat 2016 Safi cevapladı
 
En İyi Cevap

Maddelerin Elektriği İletip İletmediğini Nasıl Anlayabiliriz, Maddelerin Akımı İletip İletmediğini Nasıl Anlaşılır

Maddeler elektrik akımını iletip iletmemesi iki sınıfta değerlendirilir bunlar iletken ve iletken olmayan maddeler olarak bilinir. İletken maddeler elektrik enerjisini iletirken, iletken olmayan ise elektrik enerjisini iletmeyecektir. Elektrik devresi varsa elektrik enerjisini iletip iletmediğini test edebiliriz bu genelde mümkün olmayacaktır. Sizlere iletken ve iletken olmayan maddelerden hangisini içerdiğine bakarak bunu öğrenebilirsiniz.


DEVAMI : http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/395116-maddelerin-elektrik-enerjisini-iletip-iletmedigini-nasil-anlariz.html#ixzz3ziqcHUKG

+2 oy
8 Şubat 2012 misafir cevapladı
elektrik enerjsini iletmesi maddenin cinsine bağlıdır.plastik cam bv.ise elektrik akımı geçmez.ama eğer bakır demir altın aliminyum gibiyse elektrik enerjsi geçer
0 oy
17 Şubat 2012 misafir cevapladı
Elektriği ileten maddelere iletken madde, elektriği iletmeyen maddelere de iletken olmayan (yalıtkan) madde denir. Elektrik akımını ileten maddelere “iletken maddeler” denir. Metal gibi maddelerde iletkenliği sağlayan serbest elektronlar vardır. En iyi iletkenler sırayla; altın, gümüş ve bakırdır. Elektrik akımını iletmeyen maddelere “yalıtkan maddeler” denir. Cam, ebonit, porselen gibi cisimlerde serbest elektronlar yok denecek kadar azdır. Bu yüzden elektriği iyi iletmezler.
0 oy
27 Şubat 2012 misafir cevapladı
Deney olarak basit bir devre kur krokodil uçlara deneyeceğin maddeyi tuttur. Ampul yanarsa iletiyordur,yanmıyorsa iletmiyordur. (yalıtkandır)

Ayrıca ıslak maddeler ve metaller elektrik enerjisini iletir.
0 oy
7 Şubat 2014 misafir cevapladı
Elektrik enerjisini iletmesi maddenin katı veya sıvı olmasına bağlıdır.çünkü:bir kurşun kalemi elektrik devresine koyarsanız elektrik iletilmez.veya başka bir örnekte:suyun üzerine bir kablo koyup o kabloya dokunursanız sizi elektrik çarpar.Veyahutta ıslak elle bir elektrik kablosuna dokunursanız sizi yine elektrik çarpar.

İlgili sorular

1 cevap 160 gösterim
31 Aralık 2015 arda sordu
2 cevap 55 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...