Neden acıkırız?

39 gösterim
20 Eylül 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi
neden acıkırız

1 cevap

0 oy
16 Kasım 2012 My sassy girl cevapladı
 
En İyi Cevap
Açlığın boş mide ile alakası yoktur.Kandaki belli bazı maddelerin esksikliğinden kaynaklanır.

Kan damarları, bu maddelerin eskslikliğini hissettiğinde beyindeki “açlık merkezi” adı verilen merkeze mesaj iletir.Bu merkez, mideyle bağırsak arasında bir fren görevi görür.Kanda yeterli derecede besin olduğunda açlık merkezi mide ile bağırsak arasındaki faaliyetini yavaşlatır.Eğer kanda yeterli derecede besin yoksa açlık merkezi mide ile bağırsak arasındaki faaliyetini daha aktif hale getirir.İşte bu yüzden aç bir insan midesinden guruldama hisseder.

İnsan aç olduğunda herhangi özel bir yiyeceği değil, sadece besin arzu eder.Yani açlık durumunda yaş pasta, kurabiye vs. değil de, çorba, plav vs. gibi karın doyurucu besinler azru edilir.Ne kadar süre aç kalınabileceği insandan insana değişiklik gösterir.Sakin bir insan, heyecanlı bir insana göre daha uzun süre aç kalabilir.Çünkü sakin insanın depoladığı protein daha yavaş harcanır.

Çok proteinli ürünlerin tüketilmesi tokluk hissimizin daha uzun sürmesini sağlar.Ayrıca kasların gelişmesinde ve bakımında da eşisiz bir besin kaynağıdır.Özellikle yumurta, süt ve diğer mandıra ürünleri bol proteinli ürünlerdir.

İlgili bir soru bulunamadı

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
14 Çevrimiçi
0 Üye ve 14 Ziyaretçi

10,770 soru

20,126 cevap

0 yorum

2,874 üye

...