Karşılıklı etkileşim nedir?

27 gösterim
21 Eylül 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi

2 Cevap

+1 oy
21 Eylül 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Karşılıklı etkileşimi, sosyal etkileşim olarak da değerlendirebiliriz. Buna göre sosyal etkileşim, genellikle iletişim yoluyla in­sanların ve grupların hareketlerinin karşılıklı etkileşimini ifade eder. Bu tanım kişinin kendisiyle etkileşimini içine alır.
Terim üç farklı anlamda kullanılmaktadır.

1. İlk anlamda insana uygulandığında en basit sosyal etkileşim, aşağıdaki örneklerde görülebileceği gibi kişiler ve sosyal güçler arasındaki karşılıklı etkileşimdir:
İnsan doğasında ve kül­türde varlığını bulan sosyal faktörlerin karşı­lıklı etkileşimi sosyal etkileşimdir.
Sosyal et­kileşim karşılıklı olmayı gerektirir.
2. Birçok sosyolog ve antropolog tarafından kullanılan ikinci tanım insan ilişkilerinin bir tür "karşılıklı etkileşim" olduğunu ortaya koyar. İlişkinin insanlara uygulandığı gibi, sembolik etkileşim olarak adlandırılması ge­rektiğini iddia ederler. Yani, sosyal etkileşim iletişime dayanır. Birey diğerleriyle iletişim yo­luyla ilişki kurar, bu faaliyetin sonucu sosyal ilişki sürecidir. Ama bazı yazarların iletişim ve etkileşimi aynı şey olarak görmesine rağmen diğerleri etkileşimin ek özellikler içerdiğini be­lirtir:
"Sosyal etkileşim işlevsel olarak iki ya da daha fazla kişinin ilişkiye geçtiğinde (fiziki iliş­ki olması gerekmeyebilir) meydana gelen dav­ranış değişikliğidir."
şeklinde tanımlanabilir.

3. Üçüncü tanım kişinin kendisiyle sosyal etki­leşim içinde olduğunu öne süren bazı sosyal bilimciler tarafından kullanılmaktadır. Yani "bir odada bir problem üzerinde çalışan, ken­disiyle konuşan ya da yüksek sesle düşünen bir kişi, etkileşim kendisiyle olduğu halde, tek­nik olarak kişinin sosyal etkileşim içinde oldu­ğu anlaşılır."

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/332171-karsilikli-etkilesim-ne-demektir.        html#ixzz276pGNrkc
0 oy
21 Eylül 2012 misafir cevapladı
Hepimiz bir topluluk içinde yaşar, hergün tanıdığımız tanımadığımız bir sürü insanla iletişim kurarız. Ancak kaçımız iletişimin sadece bir söz söyleme becerisi olmadığını biliyor ki ? Size göre iletişim için konuşmak yeterli bir davranış mı? Elbette ki sadece konuşma becerimiz, bizim bir topluluk içerisinde iletişim kurmamız için yeterli olmaz. Peki iletişim için başka ne gerekli ? Neler yaparsak daha iyi bir iletişim kurmuş oluruz? Bu yazımızda bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Akıcı Bir Konuşma Kültürü Geliştirmek:

Konuşma beceriniz her nasıl olursa olsun. İster iyi olsun, ister kötü olsun umutsuzluğa kapılmadan bu becerinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için evde çalışma yapmalısınız. Bu çalışmayı şu şekilde yapabilirsiniz. Önce bir kitabın en az bir sayfasını sesli bir şekilde düzgün bir Türkçe ile okumaya çalışın. İlk seferinde hatalı okuyabilirsiniz. Bu sizi yıldırmasın. Israr edin ve düzgün okuma konusunda ısrarcı olun.Farzedin ki siz bir tv veya radyo spikerisiniz ve şu anda milyonlarca insan sizi izliyor veya dinliyor.

Kitap Okuma Alışkanlığınızı Artırın:

Eğer kitap okuma alışkanlığınızda belirgin bir artış sağlayabilirseniz kullandığınız kelimelerin daha çeşitli ve kurduğunuz cümlelerin daha akıcı ve düzgün olduğunu sizde hemen farkedeceksiniz. Bunun için kendinize zaman ayırın. Yaklaşık 1 hafta, 1 ay gibi bir sürede aradaki farkı hemen göreceğinizi düşünüyorum.

Kendi Kendinize Konuşmak:

Bu size ilk başta ilginç ve tuhaf gelebilir. Ancak iyi bir hatip olmak istiyorsanız boş vakitlerinizde şu çalışmaları yapmalısınız. Diyelim ki size bir soru soruluyor ve sizde o soruyu cevaplayan kişisiniz. Kendinize hemen bir soru sorun. Mümkünse cevabını uzun uzadıya verebileceğiniz bir soru sorun ki o soruya ne kadar uzunlukta veya kısalıkta, ne kadar kaliteli ve sıralı, ne kadar etkileyici bir cevap verebildiğinizi görme fırsatı yakalayın.

Karşınızdakini Doğru Anlamak ve Dinlemek:

Bir arkadaşınız veya bir dostunuzla sohbet ediyor olabilirsiniz. Şimdi şunu dinleyin. Kaçınız karşınızdakini can kulağıyla, sözünü kesmeden sabırla dinliyorsunuz. Kaçınız proaktif bir dinleyicisiniz? Yani kaçınız karşınızdakini dinlerken ona soru da sorup bunu vücut dilinizle destekliyorsunuz?

Vücut dilinizi ne kadar etkili kullanıyorsunuz ?

Eğer iletişimin sadece konuşmaktan ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer konuşmak varsa bunu ellerle ve kollarla desteklemek te var. Eğer beğenmediğinizi konuşmadan karşı tarafa bildirmek isterseniz bunu ya kafanızı iki yana sallayarak yaparsınız ya da ellerinizle bunu istemediğinize dair kendinize özgü bir hareket yaparsınız. Ya da bunu bakışlarınızla gösterebilirsiniz. Yani siz farkında olarak ya da farkında olmadan aslında vücut dilinizi de kullanmış oluyorsunuz.

O halde doğru bir iletişim için Düzgün ve akıcı bir konuşma, bol bol egzersiz, sabır, karşınızdakini doğru bir şekilde anlama ve dinleme ve en son olarak ta etkili bir vücut dili kullanmanız başlangıç için yeterli olacaktır. Bu başlıkları çeşitlendirmek elbette ki mümkündür. Ancak yukarıda size asgari seviyede yerine getirmeniz gereken bir takım konulardan bahsettim.
...