Çaydaki kimyasal maddeler nelerdir?

76 gösterim
24 Eylül 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi
çayın içindeki kimyasal maddenin adını ögrenebilir miyim ?

1 cevap

0 oy
2 Ekim 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Normalde severek tükettiğimiz çayın içinde üretiminde kullanılan gübreden dolayı çok fazla kimyasal madde olabileceği aklımıza bile gelmez.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Karadeniz Bölgesi´ndeki ekili çay alanlarında artık çok fazla miktarda kimyasal gübre kullanılıyor ve bunlar da içtğimiz çay yaprakları kanalıyla vücudumuza giriyor. Özellikle Çaykur bu tür gübrelerin kullanılmaması konusunda üreticileri uyarsa da bu alanda çok başarılı olamıyor.

Bilimsel çalışmalar göre çay üretimi olan topraklarımızın yüzde 62’sinde toprağın asitlik değeri olan PH değeri 4,5’in altında. Bu tür toprakların çay üretimi yönünden sağlıklı olabilmesi için bu değerin 4,5 ila 6 arasında olması gerekiyor. Ayrıca içtiğimiz çayın içindeki yararlı fosfor değerini sağlayamayan topraklar da % 64´ün üzerine çıkmış durumda. Potasyum açısından da yetersiz olan çay tarımı arazilerinin oranı ise % 75.

Bu tür gübreleri içeren çayları demlediğimizde bu maddeler de vücudumuza girmiş oluyor. Yoğun çay tüketen bir toplum olduğumuzu düşündüğümüzde bu maddelerin vücudumuzda birikmesi sonucu belirli hastalıklara maruz kalmamız da çok olası.

Kaynak: http://www.gidasayfasi.com/haber-1746-caydaki-kimyasallar-ve-organik-gubre.html

İlgili sorular

2 cevap 1,751 gösterim
1 cevap 528 gösterim
1 cevap 76 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...