Hayvanlar kendi aralarında konuşur mu?

75 gösterim
25 Eylül 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi
hjjjjjjjjjjjjjjkl

5 Cevap

0 oy
25 Eylül 2012 misafir cevapladı
Konuşmaz. Ama aralarında iletişim kururlar. İkisi farklı şeylerdir. (Yunuslar örneğin sonar ile iletişim kurar.)
0 oy
26 Eylül 2012 misafir cevapladı
hayır iletiş kuramazlar tepki verirler
0 oy
26 Eylül 2012 misafir cevapladı
Konuşmazlar ama bir şekilde aralarında iletişim kururlar
27 Eylül 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi
Türkçe'yi kullanma yolları nelerdir?
0 oy
26 Eylül 2012 misafir cevapladı
tabi ki kendi aralarında kurarlar:)
0 oy
26 Eylül 2012 misafir cevapladı
BİTKİLER VE HAYVANLAR KONUŞUR MU

Biz insanlar hiç durmadan konuşuyoruz. Her durumda ve sürekli derdimizi anlatmaya çalışıyoruz... Kimse olmazsa kendimizle konuşuyoruz.... Bu da yetmiyor bedenimiz konuşuyor. Yaşamımız boyunca her an, her saniye çevremize iletiler gönderiyoruz. Kısaca iletişim kurmaya çalışıyoruz.

Ancak iletişim kuran tek canlılar biz değiliz. İletişim kurduğumuz tek canlılar da insanlar değil..

Bunu köpek, kedi ya da başka bir hayvan besleyenler ve tabii çiçek yetiştirenler çok iyi bilirler...

Bir köpek besleyen ama ona bir isim takmayan, onunla bir insan gibi konuşmayan, köpek kendisini anladığında, söylediğini yaptığında çocuklar gibi sevinmeyen kaç kişi tanıyorsunuz... Ya da evinde çiçek yetiştiren ama sularken, toprağına bakarken ona tek kelime etmeyen bir tanıdığınız var mı?

Bitkiler ve hayvanlar da iletişim kuruyorlar. Belki bizler gibi sofistike sesler çıkaramıyorlar, kelimeler kullanmıyorlar ama bir şekilde iletişime geçiyorlar...

1966’da New York polis teşkilatında görevli memur Cleve Backster, çiçeklerin konuşabildiğini kanıtladı. Backster suçlularda yalan tespiti ve yalan testleri üzerine çalışıyordu ve bu konuda uzmanlaşmıştı. Bir gün yalan makinesine, masasının yanında duran çiçeği bağladı. Çiçeğin tepki verdiğini fark ettiğinde, literatüre bitkilerin dili olduğunu bulan adam olarak geçeceğini bilmiyordu.

Daha sonra pek çok bilimsel araştırma yapıldı. Gerçekten de bitkilerin stres karşısında tepki verdikleri görüldü. Ancak onlar, dillerini yalnızca eğitmenlerinden kendilerine yiyecek vermelerini istediklerinde kullanıyorlar.

Evinde hayvanlarıyla, çiçekleriyle konuşanlar... Konuştukça çiçeklerinin gelişip serpildiğini düşünenler... Ağlarken köpeğinin de çıkardığı sesleri ağlamaya benzetenler... Haklısınız... Bitkileriniz ve hayvanlarınız sizinle iletişim kuruyor.

Uzmanlara göre, bitkilere kıyasla hayvanlar daha sofistike iletişim yöntemleri kullanıyorlar. En önemli fark ise kullandıkları sesler. Tehlike anında, karınları acıktığında, aralarında kavga ettiklerinde ve daha düşünebileceğiniz pek çok durumda hayvanlar farklı sesler çıkarıyorlar.

Nobel ödüllü bilim adamı John Eccles tüm bunlara rağmen yaşayan canlılardan bir tek insanların dillerini sevmeye yönelik duyguları olduğunu, bir tek insanların hayal edebileceğiniz her hangi bir konuda konuşabilen ve karşısındakinin yanıtı hakkında kaygı duyduklarını söylüyor...

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/334258-hayvanlar-konusur-mu.html#ixzz27aYGCKE8
...