2014 yılında SBS'nin şekli değişiyor mu?

126 gösterim
27 Eylül 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi
bu sene ben 7.sınıfa geçtim bu sene 8.sınflar sınava girecekmiş ama seneye sbs sisteminin şekli değişecekmiş yeni sbs sistemini -bu seneki değil 2014 yılında olacak olanı- anlatır mısınız?yanlış bilgi vermeyin lütfen....soruyu hemen cevaplarsanız çok memnun olurum.....konuyla ilgili yakın zamanda sbsnın şekli değişiyor diye alt yazı çıktı haber kanallarında..daha fazla bilgiye ulaşmaya çalıştım ama bulamadım gerçekten değişiyor mu ben liseye nasıl bir sistemle geçeceğimi merak ediyorum da...çavremdekilree de sordum onlar da bilimiyor..simdiden cevaplayanlara tesekkür ederim
not=ama emin değilseniz cevaplamayın(kulaktan dolma bilgilerie)haberde vs gördüyseniz cevaplayın lütfen.yanlış bilgi olmasın yani..

2 Cevap

+1 oy
7 Ekim 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
10 SORUDA YENİ SBS------

1- “Tek SBS”’nin OKS’den farkı nedir?

OKS’de son üç yılın; 6, 7, ve 8. sınıf müfredatından sorular gelirken yeni SBS’de sadece 8. Sınıf konularından soru gelecek.
2-  6. ve 7. Sınıf konularından hiç soru çıkmayacak mı?

Bu sistemin en karmaşık konusu burası. Her ne kadar yeni SBS’de sadece 8. sınıf konuları sorulacak dense de gerçekte bu konuda kesin bir çizgi çizmek zor. Çünkü sarmal öğretim sistemine göre hazırlanmış olan yeni Müfredat Programlarında aynı konular hem 6 hem 7 hem de 8. Sınıflarda birbirini tamamlamaktadır.
Bu nedenle sadece 8. sınıf konularına çalışılarak SBS’de yüksek başarı elde etmek zor olabilir.
Yeni SBS'de OKS'den farklı olarak sorular sadece 8. sınıf müfredatından yöneltilecek. Sınavda soru içeriğinin 8. sınıf öğretim programına odaklı olması, okulda sunulan eğitim ve öğretime dayalı olarak hazırlanması esas alınacak. Ancak soru ve sınav tekniğinin gereği olarak daha önce elde edilmiş kazanımlar da sorularda kullanılabilecek.
3- SBS'de testlerin ağırlık katsayıları nasıl olacak?

Sınavda Türkçe ve Matematik test ağırlık katsayıları 4, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler test ağırlık katsayıları 3, Yabancı Dil test ağırlık katsayısı 1 olacak.
4- SBS'ye katılmak zorunlu mu?

SBS'ye katılım zorunlu olmayacak. Ancak merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullanılacak puana etkisi bakımından öğrencilerin bu sınava girmeleri öneriliyor. Sınava herhangi bir sebeple katılamayan öğrenciye o yılın en düşük puanı verilerek Ortaöğretime Yerleştirme Puanı hesaplanacak.
5- Bütün soruları doğru cevaplayan öğrenci kaç puan alacak?

SBS puanı 100-700 aralığında gelecek. Böylece hem her üç yılın okul başarısı (YBP) (100) tam puan hem de SBS’de bütün soruları yaparak (700) tam puan bir öğrenci toplamda yine 500 puan almış olacak. (Bak, OYP
6- SBS’de hangi derslerden soru gelecek?

Seviye Belirleme Sınavında; Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden soru sorulacak; Müzik, Beden Eğitimi, Resim İş ve Seçmeli Derslerden ise soru sorulmayacaktır.
7- Yeni SBS ile girilecek ortaöğretim kurumları hangileridir?

FEN LİSELER
SOSYAL BİLİMLER LİSELER
ANADOLU LİSELERİ
ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ
ÖZEL OKULLAR
ANADOLU MESLEK LİSELERİ
8- SBS’de kaç soru sorulacak?

Yeni SBS’de öğrencilere 100 soru sorulacak ve 120 dakika süre verilecektir.
9- SBS ne zaman yapılacak?

Yeni SBS de eskiden olduğu gibi yine her yıl haziran ayında merkezi sistemle yapılacak.
10- Öğrenciler, liselere (Ortaöğretim Kurumlarına) nasıl yerleştirilecek?

Ortaöğrenime yerleştirme, eskiden olduğu gibi yine öğrencilerin tercih başvuruları, ve OYP (Ortaöğrenime Yerleştirme Puanı)  ile puan üstünlüğü esasına dayalı olarak, okulların kontenjanlara göre, merkezsi sistemle yapılacak.
+1 oy
7 Ekim 2012 misafir cevapladı
SEVİYE BELİRLEME SINAVI (SBS) 2013 2014 İLE AYNI

8. sınıf sonunda yapılacak olan SBS, 700 puan üzerinden değerlendirilecek. (Eski SBS’de bu 500 puandı.)
Yeni SBS’de, 6-7 ve 8. sınıf sonunda hesaplanacak olan Yılsonu Başarı Puanlarının yarısı (%50’si) doğrudan Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP’ye) eklenecek.
Öğrencinin 6, 7 ve 8. Sınıf, Yılsonu Başarı Puanları (YBP) her sınıf için 100 üzerinden hesaplanacak ve 700 puanlı SBS ile birleştirilecek. Bu şekilde elde edilen puan toplamı ikiye bölünerek OYP bulunacak.
Yeni puan hesaplamada; çok tartışılan “okuldaki en yüksek öğrenci başarısını ölçü alma” uygulamasından da vazgeçiliyor. Böylece okuldaki en başarılı öğrencinin başarısından diğer öğrenciler etkilenmeyecek.
Bu sistemde öğrencinin okul başarısı; sonuç olarak OYP’yi % 30 etkilerken SBS başarısı % 70 etkili olacak.
Ortaöğretim kurumlarına (liselere) yerleştirme işlemi Orta Öğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre yapılacak.

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...