Süt grubunun vücudumuz için önemi nedir?

393 gösterim
28 Eylül 2012 misafir sordu
29 Eylül 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
3 Ekim 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum, süt grubu besinler tüketilmeden sağlanamaz. Başta yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının süt grubu besinleri her gün tüketmesi gerekir.

Kalsiyum, kemik ve dişlerin yapı taşıdır. Kemiklerin yapısına girerek uzamasını ve güçlenmesini sağlar ve kemiklerde yaşla birlikte oluşan kayıpları yavaşlatır. Kalp kaslarının kasılmasını sağlayarak kalbin atmasını, normal fonksiyonlarının devamlılığını sağlar. Kanama durumunda kanın pıhtılaşma işlevini yerine getirir. Sütte bulunan kalsiyum, kan kolesterol düzeyini düşürücü etkiye sahiptir. Dokulardaki kolesterolü toplayarak dışarı atılmasını sağlayan, HDL yani iyi kolesterolün sentezini artırır. Kalsiyumun hipertansiyonun önlenmesi ve tedavisinde de olumlu etkisi vardır. Kalsiyum gereksinimi hayatın her döneminde farklılık gösterir. Hızlı büyümenin olduğu devrelerde, çocuk, genç, gebelik ve emzirme dönemlerinde kalsiyum gereksinmesi artar. Ancak her yaş grubunda yeterli miktarda kalsiyum almaya özen göstermek gerekir. Kalsiyum yetersiz alındığı zaman, dişlerde şekil bozuklukları ve çürükler oluşmakta, boy yeterince uzamamaktadır. Vücut, bunları kendi başına üretemediği için besin yoluyla temin edilmesi gerekir. Özellikle en hızlı büyümenin yaşandığı bebeklik ve çocukluk çağlarında sağlıklı gelişim için kalsiyum ve fosfor çok önemlidir.
 
Sütün bileşimi; su, yağ, protein, karbonhidrat, mineraller ve vitaminlerden oluşmuştur. Sütün ortalama %87.3’ü su, %3.5’i yağ, %3.4’ü protein, %0.7’si mineral ve %5’i karbonhidrattır. Sütte an az bulunan mineral demirdir. Sütün karbonhidratı laktozdur. Sütün bileşiminde B2, B6, B12 vitaminleri ve A vitamini aktivitesi taşıyan retinol ve betakaroten ile fosfolipitler bulunur.
0 oy
28 Eylül 2012 misafir cevapladı
Süt ve süt mamülleri  içinde bulunan yağ ile vücudumuza enerji sağlar.

İlgili sorular

4 cevap 79 gösterim
1 cevap 52 gösterim
1 cevap 29 gösterim
6 Nisan 2014 BAŞAK sordu
1 cevap 187 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...