Dinozorlar hakkında kısa bilgi alabilir miyim?

47 gösterim
30 Eylül 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi
dinozorlar hakkında araştırma yapıyorum ve bunun için bu siteye başvurdum dinazorların doğuşundan ölüşüne kadar özet almak istiyorum

1 cevap

0 oy
2 Ekim 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Dinozor

Bazıları bugüne kadar yaşamış bütün hayvanların en irisi olan dinozorlar, milyonlarca yıl önce soyu tükenmiş sürüngen­lerdir. İlk kez 230-225 milyon yıl önce yeryü­zünde beliren bu hayvanlar Triyas, Jura ve Tebeşir (Kretase) dönemlerinde dünyanın her yanına yayıldılar ve 65 milyon yıl önce bütünüyle yok oldular.

Dinozorlar, uçabilen soyu tükenmiş sürün­genlerin ve bugünkü timsahların atalarıyla akrabadır. Günümüzden 280-225 milyon yıl önceki Permiyen Dönem'de yeryüzünde beli­ren ilk ataları, timsaha benzeyen ve daha çok suda yaşayan hayvanlardı. Bu hayvanların, yüzmelerine yardımcı olan uzun kuyrukları ve güçlü arka bacakları vardı. Evrim geçirerek karada yaşamaya başladıklarında, arka ba­caklarının üzerinde doğrulup gövdelerini kuyruklarıyla dengeleyerek iki ayak üstünde yü­rümeyi öğrendiler. Sonradan bu hayvanlar­dan, kalça kemiklerinin düzenleniş biçimiyle birbirinden ayrılan iki dinozor grubu türedi: Kalça kemiklerinin yapısı sürüngenlerinkini andıran sürüngenimsi dinozorlar ve kuşlarınkini andıran kuşsu dinozorlar.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/zooloji/161581-dinozorlar.html#ixzz28ATuOEpt

İlgili sorular

1 cevap 101 gösterim
1 cevap 80 gösterim
1 cevap 611 gösterim
1 cevap 82 gösterim
1 cevap 30 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...