İnsanın değeri ile ilgili kompozisyon çalışması nasıl yapılır?

228 gösterim
1 Ekim 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi
kompoxzisyon

1 cevap

0 oy
3 Şubat 2013 jetlee cevapladı
İnsanın Değeri İle İlgili Kompozisyon
İnsanın Değeri ile ilgili makaleHer şeyden önce değer nedir. Ne değildir? Önce onu tanımlamaya çalışalım. Bir şeyi tanımlamak için önce onu anlamlandırıp manalandırmamız gerekir ki o şeye bir değer kazandırıp kıymet biçebilelim. Yoksa ne varlığımızın ne de yaşadığımız hayatın hiçbir kadri kıymeti değeri olmaz.

Bu gün içinde yaşadığımız toplumda bir değersizlik bir kadir kıymet bilmezlik varsa hepsi bundandır. Yoksa yeryüzünde Allah’ın yaratıp var ettiği her varlığın bir değeri bir kadri kıymeti vardır. Çünkü evrende hiçbir varlık ne boşuna yaratılmıştır. Ne de başıboş bırakılmıştır. O nedenle Allah değersiz hiçbir varlığı boşu boşuna yaratıp var etmez. Çünkü evren külli akılilim idrak irade ve kuvvet üzerine yaratılıp / oluşturup var edilmiştir.

Peki o zaman insanoğlu ne yapıp edecek. Nasıl bir hayat yaşayıp sürdürecekte hem kendine hem de yaşayıp var olduğu hayata değer katıp onunla yaşayıp onunla var olacak. Var olduğu süreçte de onu ve kendini daha çok değerlendirecek. Değerlendirdiği oranda da varlığının bir değeri bir kadri kıymeti olacaktır.

Yoksa dünyada başıboş yaşayacağından insanın da diğer şuursal / ortak akılla yaşayan varlıklardan hiçbir farkı olmaz. Hatta onlardan bile daha değersiz olabilir. Çünkü doğadaki her varlığın sorumluluk dışı şuursal aklıyla yapabileceği gayri ihtiyari bir görevi vardır. O görevi yapmak bile ona çok büyük değerler kazandırır. Örneğin güneş ay yıldızlar hava su ateşdağ deniz kır bayır ağaç çiçek böcek ve diğer tüm canlı cansız varlıklar.
...