Milli değer ve evrensel değer nedir?

4,342 gösterim
9 Şubat 2012 misafir sordu
10 Şubat 2012 düzenledi
kısaca olup önemli bir bilgi olması

3 Cevap

+1 oy
19 Şubat 2012 misafir cevapladı
2 Şubat 2016 Safi seçti
 
En İyi Cevap
Milli değerlerimiz nelerdir?
Milletlerin, tarih boyunca geçirdikleri pek çok sarsıntılı anlardan bile hiç elden bırakmadıkları bir takım değerleri vardır Bu değerler, fert fert olduğu kadar toplumun bütün katlarında da aynı şevk ve heyecan kaynağı olur Çünkü bu değerler o milleti meydana getiren bütün kişilerin ve zümrelerin ortak var oluş kaynakları, var oluş sebepleridir Devletler, başka devlet ve milletlerle olan münasebetlerine hep bu millî değerleri açısından bakmak zorundadırlar Yeni ortaya çıkan durumları da milletler ve millî değerler çerçevesinde değerlendirip yollarını ona göre çizmek durumundadırlar Bu millî değerlerin bir kısmı ortaktır Yani diğer milletler ve devletler de aynı değerlere sahip olmak arzusu besleyebilirler O değerlerin yanında bir takım millîlik vasfı taşıyan pek çok özel değerler vardır Türk milleti olarak bizim millî değerlerimiz, vatan sevgisi, bayrak, millî marş, istiklal, dinî inançlarımız, gelenek ve göreneklerimiz, yakın tarihimizde geçirmiş olduğumuz mücadeleler, devlet ve millet büyüklerimiz, tarihî kişiliklerimiz vb sayılabilirBu eserde bizim üzerinde durmak istediğimiz millî değerler; İstiklâl Marşı’dır Ne zaman bir bayram yapsak, ne zaman bir millî heyecan duysak hemen İstiklâl Marşı söyleriz onu söylerken de tüylerimiz diken diken olurYapılan milletler arası karşılaşmalarda, sporcularımız birincilik kürsüsüne çıktıklarında İstiklâl Marşı’nın söylenişinin ne kadar gurur verdiğini hepiniz bilirsinizİstiklâl Marşı bizim millî gururumuzdurİstiklâl Marşı’nı incelerken, onun yazılmasına vesile olan olayları, Türk milletinin gösterdiği kahramanlık ve azmi, millî birliği, dayanışmayı; onu yazan ve yazdıran manevî gücü, millî ruhu da açıklamak durumundayız Çünkü İstiklal Marşı’nın anlaşılması bunların da anlaşılmasına bağlıdır.

 Evrensel değerlerimiz nedir

Evrensel değerler konusuna girmeden önce değer kelimesi üzerinde duralım:
“Değer” kelimesinin sözlük anlamı “Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet, bir şeyin ya da şahsın taşıdığı yüksek ve yararlı nitelik ya da kıymet “ olarak verilmiştir.
Değer kelimesini, psikolojik açıdan ele aldığımızda, düşünce, eylem işlem yada nesnenin insan için taşıdığı önemi belirleyen, niteliğe ve niceliğe ilişkin inançlardır şeklinde tanımlayabiliriz.
Bir insan, diğer insanların, onlara ait özellikleri, niyetleri ve istekleri, davranışları hakkında hüküm verirken, kendisine ait olan değerler penceresinden bakar. Bu pencereden gördükleri, çerçeve içerisinde kalıyorsa onaylar aksi taktirde yadırgar ve reddeder.
Değer kelimesine toplumsal açıdan baktığımızda, çeşitli olaylar, olgular ve fikirler karşısında bireylerin tepki ve fikir birliği olarak tanımlayabiliriz.
Anlaşılacağı üzere, kişi, çevresini sahip olduğu değerlere göre yargılar. Aynı zamanda, kişi çevre tarafından, toplum değerlerine göre yargılanır. Bu karşılıklı yargılamaların, toplum bireyleri arasında bir istikrara kavuşması noktasında, toplumsal bir kültür değerleri bütününün oluştuğu görülür.
Fakat oluşan her kültür, sahip olunması gereken değerleri ihtiva etmeyebilir. Psikolojik olarak sağlıksız insanlar mevcudiyeti nasıl doğal ise, sosyolojik olarak hasta toplumlar bulunabilir.
Kişisel ve toplumsal, yani kültürel değerlerin ne olduğunu netletleştirdikten sonra, “Evrensel Değerler” ifadesi ile neyin işaret edildiğini anlamaya çalışalım.
Doğaya baktığımızda, onun her bir parçasının kusursuzluğunu ve sayılamayacak kadar çok parçanın, inanılmayacak kadar mükemmel uyumunu görürüz. Bunu, keşfedilmiş en büyük astronomik sistemlerden, gözümüzle görebildiğimiz en küçük parçasına kadar gözlemlemek mümkündür.
0 oy
3 Mart 2012 misafir cevapladı
lütfen kısası varsa sizde yazın ben mili kültür değerlerimiz yerine vatanımız bayrağımız dilimiz türkülerimiz milli kültürümüzün bir parçasıdır yaptığımız yemekler dokuduğumuz kilimler milli kültür ögelerindendir yazdım evrensel kültür değerlerine bir şey bulamadım ama bizim öğretmenin dediğine göre tüm dünyanın yaptığı şeyler olacakmış umarım yardımcı olmuşumdur
+1 oy
3 Mart 2012 misafir cevapladı
Her insanda bulunması gereken bazı değerler mevcuttur. Bunları madde halinde yazacak olursak; ahlak, saygı, sevgi, doğru söyleme, hizmet, hakkaniyet, dayanışma gibi sıralayabiliriz.Detaylı bakacak olursak, güzel ahlaklı olmazsak, mesela insanlara ve çevreye karşı düşüncesiz olursak bir daha onlardan faydalanmamız imkansız olur.Ne konuşursak doğru söylemeliyiz, yalancıyı kimse sevmediği muhakkak da gün gelir yalanı ortaya çıkar. Birisinin size yalan söylemesi sizi ne kadar rahatsız eder değil mi?
(evrensel kültür değerlerimiz)

İlgili sorular

2 cevap 14,891 gösterim
9 Şubat 2012 misafir sordu
3 cevap 2,446 gösterim
3 cevap 146 gösterim
4 Mart 2012 misafir sordu
1 cevap 143 gösterim
26 Şubat 2012 misafir sordu
1 cevap 122 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
29 Çevrimiçi
0 Üye ve 29 Ziyaretçi

10,771 soru

20,129 cevap

0 yorum

2,876 üye

...