Sayısal derslere nasıl çalışmalıyım?

137 gösterim
2 Ekim 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
27 Kasım 2012 Mira cevapladı
 
En İyi Cevap
İlk olarak yapılması gereken iş, sayısal derslere karşı olan ön yargıdan kurtulmak olmalıdır. Sayısal derslerin konularına cesaretle yaklaşmalı, bu dersi başarabileceğimize inanmalıyız. Unutulmamalı ki Einstein, İbn-i Hacer, Çiçero gibi insanlar önceleri kabiliyetsiz, düşünme özürlü zannedilirken sonraları inançları, kendilerine güvenleri ve azimleri sayesinde dünya çapında büyük düşünür ve bilim adamı haline gelmişlerdir.
Derste mutlaka kendi notlarınızı kendiniz tutun ve öğretmenin özellikle vurguladığı noktalara daha sonraki tekrarlarınızda anlayabileceğiniz işaretler koyun. Derste çözülen örnek soruları eksiksiz olarak not alın ve gerekli açıklamaları not düşün. Hazırladığınız bu notlarınızı günü gününe tekrarlar yaparak öğrendiklerinizi pekiştirin ve sonra konu ile ilgili örnekler (özellikle daha ÖSS de önceki yıllarda çıkmış sorular) çözerek bilgilerinizin kalıcı olmasını sağlayın.
Sayısal konularının zihnimizde kalıcı olmasını sağlamak için, konuyu dinlediğiniz akşam mutlaka en az bir 10 dakika tekrarını yapın.
Soru çözümüne, kolaydan zora doğru ve özellikle çözümü yapılmış sorulardan başlamanız daha yararlı olacaktır. Çözemediğiniz soruların örneklerini inceleme imkânınız olacaktır. Ayrıca geçmiş yıllardaki ÖSS de çıkmış soruları çözmek size, çıkabilecek soru tipleri hakkında fikir verecektir. Sayısal sınavlarda sorular yorum ağırlıklı olduğundan dikkat ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle dikkatsizlikten yanlış yapma oranı oldukça fazladır. Burada dikkat edilecek şey sorunun açıklama ve esas vurgulanan kısmının çok iyi okunmasıdır. Özellikle altı çizili olan kelimeler dikkatle tekrar okunmalıdır. Unutulmamalıdır ki Puan hesaplamasında özellikle üniversite hedefleyen öğrencilerimiz için sayısal soruları çok daha önem arz etmektedir.
Formülleri ezberlemektense, formülü sık sık kullanarak, o bölümle ilgili bol örnek sorular çözerek hafızada kalıcılığı sağlanmalıdır.
Ders çalışırken başarılı olmanız için odanızın fiziki şartlarını ders çalışmayla uygun hale getirin. Dikkatinizi dağıtabilecek; müzik, TV, bilgisayar, oyuncak, poster ve telefon gibi etmenleri çalışma ortamınızdan uzak tutun. Hedefe koşarken gücünüzü, motivasyon seviyenizi yüksek tutup hızınızı en uygun şekilde ayarlayın.
Ders çalışırken anlayamadığınız ya da kafanıza takılan noktaları not etmeli, öğretmenlerinize sormalısınız. Unutmayın!  Akıllı insan aklını kullanır, ondan daha akıllısı başkalarının aklının da kullanır
Şekil çizimlerine önem verin ve gerekli gösterimleri şekil üzerinde yapın. Soru çözümünde kolaydan zora doğru hareket etmiş ve özellikle çözümü için düzenli bir aşama takip etmiş olursunuz. Bu sizin bakış açınızı genişletir. Soruyu anlamanızı kolaylaştırır.
Yorum yeteneğinizin ve test çözme hızınızın artması için çok sayıda test çözmelisiniz. Sınavlardaki soru çeşitliliğini düşünecek olursak kullandığınız kaynaklar da silerin motivasyonunuzu hep üst düzeyde tutacak şekilde olmalı benim tavsiyem dergiler olacak sizlere. Test çözerken özellikle her yıl düzenli bir şekilde karşınıza çıkmış sayısal konularının üzerinde durmalısınız.
0 oy
27 Kasım 2012 Mavi Peri cevapladı
İlk bakışta matematik ve fen dersleri, öğrenciler tarafından itici olarak algılanmaktadır. Bu nedenle de öğrenciler, bu derslerin zor olduğundan şikayet etmekteler.

Bu yüzden, bu derslerin öğrenciler tarafından algılanması güç bir hal almaktadır. Bu durum doğal olarak öğrenciyi bu derslere karşı önyargılı bir tutum içine sürükler. O halde öncelikle bu derslere karşı olumsuz tutum geliştirmeyi bir yana bırakmanız doğru olacaktır. Olumsuz duygularınızı yenmeye çalışın. Önyargılı davranmaktansa, uğraşmayı deneyin.

Sosyal derslere bakışınız ne ise, matematik ve fen derslerine de aynı pencereden bakmanız gerekmektedir. Çünkü, bu alanlar da, belli başlı ders kapsamına girmekte ve yararlanabileceğiniz birçok yeni bilgiyi içermektedir.

Çok zorlandığınız problemlerin temel mantığına geri donun. Çünkü konunun teorik kısmı henüz daha oturmamıştır. Önceden farkına varamadığınız bir ayrıntıyı görecek ve eksiğinizi gidereceksiniz.

Zor sorularla uğraşmak, çalışmada doğru bir yöntem izlendiğinin göstergesi değildir. Aksine anlaşılması zor, karmaşık sorular size vakit kaybettirdiği gibi canınızı da sıkacaktır.

Ödev olarak verilen testleri muhakkak çözün, takıldığınız sorulardaki açıklarınızı giderin. Özellikle bu derslerde soru sormaktan çekinmeyin.

Çözemediğiniz sorularda, farklı yöntemleri uygulamaya çalışın.

Matematik ve fen dersleri, kendi içinde basamaklar halindedir. Yani konular birbirini takip eder ve bir alt konuda eksiklik varsa, bir üst konunun öğrenilmesi güçleşir.

Konuların teorik kısımlarım tam anladıktan sonra, öğrendiklerinizi çok soru çözerek pekiştirmelisiniz.

Başarı için, alt yapıda tüm derslere gerek olduğunu asla unutmayınız.

İlgili sorular

1 cevap 66 gösterim
1 cevap 48 gösterim
2 cevap 686 gösterim
5 Nisan 2014 Mazlum Öğrenci sordu
1 cevap 31 gösterim
11 Eylül 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...