Simyacılar neler buldu?

81 gösterim
2 Ekim 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
2 Ekim 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Hermann Kopp: Soy (asal) olmayan metalleri soy metallere dönüştürmek. filozof taşının ve insan ömrünü sonsuzlaştıracak yaşam iksirinin aramak.

Cabir Bin Hayyan: Atomların kontrol altında parçalanıp değerlerinin değişmesi sonucunda ise metallerin birbirine dönüşebileceğini söylemiştir.

El-Razi: Soda ile potasyum arasındaki farkı bekirtmiş, sülfat asidini bulmuştur, formik asidi, kostik sodayı ve gliserini keşfetmiştir.

Glauber: Sodyum Sülfatı sentezlemiştir. Metal klorürlerin, metalleri tuz asidinde çözerek elde edileceğini göstermiştir. Hidroklorik asidi keşfetti.

İbn-i Sina: Özellikle dönüşümle ilgilenmiştir. Mineralleri; taşlar, ateşte eriyen maddeler, kükürtler ve tuzlar olarak 4 gruba ayırmıştır.

Van Helmont: Suyun temel element olduğuna inanmıştır. Gaz üretimini ilk kez açıkça gerçekleştirmiştir. Deneylerinde teraziyi kullanarak, kimyasal çalışmalara nicel özellik kazandırmıştır.

Johann Joachim Becher: Ateş elementinin yanma sırasında kaçıp giden bir nesne olduğunu varsaydı. Georg Erns Stahl bu nesneye flojiston adını verdi.

Cavendish, Priestler ve Scheele: Karbondioksit, oksijen, klor, metan ve hidrojen gazlarını ayrı gazlar olarak tanımladılar.Cavendish ayrıca gazları yoğunluklarına göre ayırdı. Bu çalışmaların yardımıyla flojiston yıkıldı.

Lavoisier: Lavoisier, metal oksitlerinin daha önce priestley ve Scheele nin keşfettiği oksijen ile metallerin yaptığı bileşikler olduğunu kanıtladı. Kütlenin korunumu yasasını ortaya koydu.

Richter: Birleşme ağırlıkları yasasını buldu.

Proust: Sabit Oranlar Yasasını buldu.

Dalton: Katlı oranlar yasasını buldu.

Amedeo Avagadro: Gaz halindeki birçok elementin birer atomlu değil, ikişer atomlu oldukları ve aynı koşullar altında bulunan gazların eşit haciminde eşit sayıda molekül bulunulacağı varsayımını geliştirdi.

Dimitriy İvanoviş Mendeleyev: İlk kez kimyasal elementlerin periyodik yasasını açıkladı.

H.G. Moseley: X ışını yardımıyla elementlerin atom numaralarını saptayarak Mendeleyev in periyodik tablosundaki boşlukları doldurmaya başladı.

Wilhelm Röntgen: X ışınımını buldu.

Henri Becquerel: Uranyumdaki doğal radyoaktifliği keşfetti.

Max Planck: Kuvantum kuramını ortaya attı.

F. Wöhler: Siyanüt bileşikleriyle çalışırken üreyle amonyum siyanatı sentezledi. Bu buluşla izometleşme olgusu ortaya çıktı.
0 oy
2 Ekim 2012 misafir cevapladı
kostik soda
civa
kükürt
sönmüş kireç
nitrik asit

İlgili sorular

0 cevap 28 gösterim
2 cevap 119 gösterim
16 Eylül 2014 misafir sordu
3 cevap 114 gösterim
26 Aralık 2013 salih45 sordu
1 cevap 110 gösterim
1 cevap 20 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
25 Çevrimiçi
0 Üye ve 25 Ziyaretçi

10,779 soru

20,131 cevap

0 yorum

2,876 üye

...