UNESCO nedir?

24 gösterim
2 Ekim 2012 misafir sordu
2 Ekim 2012 düzenledi
U

1 cevap

0 oy
2 Ekim 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
UNESCO - Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu

UNESCO kelimesi, İngilizce United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization kelimelerinin baş harfleri alınarak oluşturulmuştur. Dilimizde "Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu" biçiminde karşılanmıştır.
UNESCO Birleşmiş Milletler'in bir özel kurumu olarak, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, 1946 yılında kurulmuştur. Bu Kurumun Yasası 1945 yılı Kasım ayında Londra'da 44 ülkenin temsilcilerinin katıldıkları bir toplantıda kabul edilmişti. Türkiye, bu Yasayı imzalayan ilk yirmi devlet arasında onuncudur. UNESCO Sözleşmesi, ülkemizde 20 Mayıs 1946 tarihli ve 4895 sayılı kanunla onanmıştır.
UNESCO bütçesi, üye devletlerin iki yılda bir bu Kuruma ödedikleri aidat ile sağlanır. Bu bütçe dışında, Birleşmiş Milletler Özel Fonu'ndan, teknik yardım programından olmak üzere, önemli para kaynakları temin edilir. Bu kaynaklar, iki yıllık UNESCO bütçesi tutarına yakındır.
UNESCO eğitim, bilim ve kültür alanlarındaki amaçlarını, kendisine üye olan her devlette kurulan Milli Komisyonlarla gerçekleştirmeye çalışır.
Merkezi Paris'te bulunan UNESCO (www.unesco.org)'nun iç yapısı bakımından üç organı vardır:

    Genel Konferans
    Yürütme Konseyi
    Sekreterlik

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/kurumlar-ve-kuruluslar/22372-unesco-birlesmis-milletler-egitim-bilim-ve-kultur-kurumu.html#ixzz28AhSfzIQ
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...