Ülser hastalığı nedir, kimlerde ortaya çıkar?

48 gösterim
7 Ekim 2012 misafir sordu
16 Kasım 2012 My sassy girl düzenledi
Ödevim için lazım.

1 cevap

0 oy
10 Kasım 2012 My sassy girl cevapladı
10 Kasım 2012 düzenledi
 
En İyi Cevap
Ülser Nasıl Teşhis Edilir?
 
Ülserin tanısı endoskopiyle konulur. Ayrıca endoskopi yardımıyla alınan mukoza örneğine hızlı üreaz testi uygulanarak ülserin helikobakter pilori mikrobuna bağlı gelişip gelişmediği tespit edilir.
 
Ülser Belirtileri Nelerdir?
 
• Yanıcı ve kemirici biçimdeki ağrı en sık görülen ülser belirtilerindendir. Ağrı genellikle açken olur ve genellikle bir şey yenilmesi ya da antiasit ilaç alınmasıyla geçer. Ağrı bazende tok karnına da olur. Ağrının sırta vurması ve gece uyandırması en önemli özelliklerinden biridir. Genellikle şişkinlik ve mide bölgesindeki ağrıdan şikâyet edilir.
 
• Ülserin olduğu bölge delinebilir. Aniden kendini gösteren çok şiddetli karın ağrısı mide delinmesinin en önemli belirtisidir.
 
• Onikiparmakbağırsağı midenin çıkışına denir. Burada sorun varsa ağrı, yanma, bulantı ve kusma gibi yakınmalar olabilir. Bazen ülserin ilk belirtisi mide kanaması biçimde görülür. Onikiparmakbağırsağı ülseri 30-50 yaşları arasında görülür. Erkeklerde kadınlara nazaran daha çok görülür. Mide içindeki ülser ise 60 yaşından sonra ve kadınlarda daha fazla rastlanır. Bunun nedeni kadınlarda romatizma ilaçlarının kullanımının daha fazla olması ve adet dönemlerinde kullanılan ağrı kesicilerdir.
 
Ülserin Nedenleri – Ülser Neden Olur?
 
Helicobacter pylori, aspirin ve ağrı kesiciler, asit salgılamasını artıran hormonal rahatsızlıklar, vücudun kendi kendine gösterdiği reaksiyonlar sonucu görülen rahatsızlıklar, fazla alkol kullanımı, alerjik reaksiyonlar, devamlı steorid içermeyen iltihap önleyici ilaç kullanılması, mide iç kısmının mide asitlerine  dayanıklılığının azalması, mide asidinin fazla şekilde üretilmesi.
 
Ülserin en önemli nedeni midenin son kısmında iltihaplanmaya yol açan helikobakter pilori mikrobudur.
 
Aspirin, romatizma ilaçları, sigara ülsere neden olur, ya da ülserin iyileşmesini güçleştirir veya iyileşmiş olan ülserin tekrarlamasına sebep olur.
 
Ağrı kesici ve non-steroidal anti-romatizmal ilaçlar koruyucu bariyer görevi gören mukozanın oluşumunu engelleyerek ve bozarak  ülsere neden olur.
 
Stres ülsere neden olmamakla birlikte ağrı, ekşime, bulantı ve şişkinlik yapabilir.
 
Mide Ülseri Belirtileri
 
• Karnın üst orta taraflarında oluşan ağrı
 
• Mide bulantısı
 
• Mide ekşimesinden doğan göğüste yanma
 
• Yemeklerden birkaç saat sonra yada yemeklerden önce artan ağrı
 
• Geceleri uyanmaya neden olan ağrı
 
•Ülser tedavi edilmediği takdirde mide delinmesi ve mide kanamasına yol açabilir.
 
Mide kanaması iki şekilde olur. Kan kusması görülür. Kusma kırmızı kan veya kahve telvesi  biçimindedir. Bu kusmaya siyah, katran renginde, cıvık dışkılama eşlik eder. Bazen de mide kanaması hiç kusma olmadan yalnızca böyle bir dışkılamayla kendini gösterebilir.
 
Mide delinmesinde ani ve şiddetli bir ağrı görülür. Karın çok sertleşir, hareket halinde mide ağrısı şiddetlenir. Böyle bir durum derhal ameliyat gerektirir.
 
Ülserlerde bazen acil müdaheleyi gerektiren bulgular vardır. Kanlı kusma, siyah renkli dışkı, kronik bulantı ve kusma, kilo kaybedilmesi, nedeni açıklanamayan demir eksikliği ve kansızlık durumu, karında ele kitle gelmesi.
 
Ülserin pankreasa veya diğer komşu organlara geçmesi, ciddi kanamalar, mide delinmesi, tıkanıklık gibi durumlarda ameliyat gerekir.
 
Ülserin teşhisinde endoskopi tekniği kullanılmaktadır. Endoskopik yöntemlerin ve ilaçların gelişmesiyle ülserin tedavisinde nadiren ameliyata ihtiyaç duyulmakta, ameliyata genel olarak delinme ve kontrol edilemeyen hastalarda son seçenek olarak başvurulmaktadır.
 
Ülser Tedavi Edilmezse Ne Olur?
 
• Tedavi edilmediğinde ülser pankreasa veya diğer komşu organlara geçebilir ve sürekli ağrıya yol açar.
 
• Mide veya onikiparmak bağırsağında delinmeye neden olabilir.
 
• Büyük damarları bozarak kanamaya neden olabilir.
 
 
 
Ülser Hastalığı ve Ülser Tedavisi. Mide içinde değişik sebeplerle meydana gelen yaralar olan ülser mide bölgesinde ağrı, yanma ve ekşime gibi yakınmalarla kendini gösterir. Ülserin en önemli sebebi helikobakter pilori mikrobudur. Midenin en iç tabakasının bütünlüğünü sağlayan koruyucu faktörlerin dengesinin bozulması bir diğer sebebidir. Bu dengenin bozulmasında birçok unsur vardır. Aspirin, romatizma ilaçları, sigara ve alkol kullanımı ülserin meydana gelmesine neden olur.
 
Sigara kullanılması  ülser olasılığını ve de buna bağlı olarak oluşan komplikasyon riskini artırır.
 
Ülser Tedavisi
 
• Ülserin tedavisi, genel olarak rahatsızlığı meydana getiren nedene bağlı olmakla birlikte, helicobakter enfeksiyonunun olduğu durumlarda, antibiyotik tedavisini gerektirir. 2 hafta süren antibiyotik tedavisiyle bakteri temizlenmektedir. Ülserin aspirin ve ağrı kesici ilaçlara bağlı olarak ortaya çıktığı durumlarda, tedaviye yardımcı olması için aspirin dozunun düşürülmesi gerekir.
 
• Ağrı kesicilerin mide üzerindeki etkileri farklı olduğu için bu ilaçların ya doğrudan kesilmesi veya ağrı kesicinin mideye en az zarar verecek ilaçlarla değiştirilmesi gerekir.
 
• Ülserin nedeni helikobakter pilori değilse proton pompa inhibitörü denilen ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar mideye asit salgılayan pompayı etkisiz hale getirir.
 
• Ülserler bazen kendiliğinden iyileşebildiği gibi bazen de sağlık için risk oluşturacak komplikasyonlara da neden olabilmektedir. En çok rastlanan komplikasyon kanamadır ve  mide kanaması kanlı kusma veya siyah dışkı ile kendini belli eder. Ani kanama durumlarında tansiyonun düşmesiyle  bayılma, solgunluk ve halsizlik olabilir.
 
• Bazen ülser tüm mideyi geçip, delik meydana getirebilecek kadar derin yaralar oluşturabilmektedir. Mide kanamasıyla bu derin yaralar, acil müdahale ve ameliyatla tedavi edililir. Bazı durumlarda ise iyileşen yaralar, mide çıkışında darlıklara sebep olmakta; bu da cerrahi veya endoskopik tedaviyi gerektirmektedir.

İlgili sorular

1 cevap 22 gösterim
22 Nisan 2012 misafir sordu
1 cevap 22 gösterim
17 Ekim 2013 Meltem_genc sordu
2 cevap 26 gösterim
3 Nisan 2013 francesco sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...