Genleşme nedir?

139 gösterim
20 Ocak 2012 misafir sordu
20 Ocak 2012 düzenledi
GENLEŞME: Maddelerin bir ısı karşısında şekil degiştirip ısı kalktıqında eski hallerine gönmesine genleşme denir. Elektrik ve telefon yollarından kaynaklanır.

6 Cevap

0 oy
20 Ocak 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Isı alan cisimlerin moleküllerinin hareketi artar. Bu da moleküller arası uzaklığın artmasına neden olur. Bunun sonucunda da cismin hacmi artar yani genleşir. Isıtılan cisimlerin hacminde meydana gelen artışa genleşme, azalmaya ise büzülme denir. Genleşme ve büzülmelerin sonucunda elektrik tellerinin yazın sarkık, kışın ise gergin durduğu görülür. Tren raylarının birleşme yerlerinde genleşmeden dolayı boşluk bırakılır.
0 oy
20 Ocak 2012 misafir cevapladı
Bir madde ısıtıldığında, maddenin parçacıklarının kinetik enerjisi artar. Enerjileri arttıkça parçacıklar daha hızlı hareket ederler. Parçacıklar hızlı hareket ederlerken, birbirleriyle çok şiddetli şekilde çarpışırlar. Bu sık ve şiddetli çarpışmalar parçacıkları birbirlerinden uzağa itebilir. Madde içinde itilen parçacıklar sebebiyle, maddenin hacmi artar. Madde genleşmeye uğrar.
Köprülerin çoğunda köprü ile yol yatağı arasında açıklık bırakılır. Yazın sıcaklık artışında asfalt genleşir ve bu açıklık sebebiyle köprüde sıkışma olmaz. Soğukta bu aralık geniştir. Sıcaklık arttıkça aralık da küçülür.
Sıvılarda, katılara benzer tarzda genleşme ve büzülme söz konusudur. Örneğin, benzin deposu tıka basa doldurulmuş olsun. Gece sıcaklık düşer ve sabahleyin benzin seviyesi depo kapağının altına inmiştir.
0 oy
13 Kasım 2013 SerhatBey cevapladı
Maddelerin bir ısı karşısında şekil degiştirip ısı kalktıqında eski hallerine gönmesine genleşme denir. Elektrik ve telefon yollarından kaynaklanır.
0 oy
14 Kasım 2013 bilgilikonular cevapladı
büzülme
0 oy
30 Ocak 2016 beren cevapladı
Genleşme, genişleme anlamından gelir. Sıcaklığı artırılan bir cismin uzunluk ya da hacminin değişmesi olayıdır.Bu olay devam ederse genleşme sürekli olur. Katıları, sıvıları ya da gazları oluşturan tanecikler, ortalama konumları çevresinde sürekli çalkalanma halindedirler.

İlgili sorular

1 cevap 513 gösterim
4 cevap 61 gösterim
3 cevap 306 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...