Oksidasyon nedir?

57 gösterim
9 Şubat 2012 misafir sordu
10 Şubat 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
9 Şubat 2012 misafir cevapladı
oksitlenme oluşma durumudur. metal bir yüzeyde oksijen temasından dolayı paslanmanın gerçekleşmesidir gıdalar açısından*çift hidrojen bağlarından birinin yerine oksijen bağlanması sonucu ortaya çıkan durum.
rabalarda genellikle arka park lambaları oksitlenir.(oksidasyona uğrar)
çözümü ise çok basittir. bi tane zımpara veya aynı işi görecek bişeyi eline al ve pasları temizle.organik maddelerin oksijenle kimyasal tepkime vermesidir. yeterli oksijen varsa sorun yoktur ancak yeterli oksijen yoksa çok zehirli olan "co" ve elemental c oluşur.lektronların bir atom ya da molekülden ayrılmasını sağlayan kimyasal tepkimedir.en güzel örneği su olan kimyasal tepkimelerdir. hidrojen ve oksijen birleşerek hidrojenoksit i yani suyu oluşturur. bu reaksiyonda oksijen indirgenmiş, hidrojen ise yükseltgenmiştir.
0 oy
17 Kasım 2012 byz_qny cevapladı
Yükseltgenme (Oksidasyon)

Oksidasyon ya da yükseltgenme, elektronların bir atom ya da molekülden ayrılmasını sağlayan kimyasal tepkimedir.
Bir elementin, kimyasal reaksiyonda elektron alması olayına indirgenme denir. İndirgenme olayına reduksiyon, yükseltgenme olayına da oksidasyon denir. Reaksiyonda elektron vererek yükseltgenen element karşısındakini indirgediği için indirgen, elektron alarak indirgenen element karşısındakini yükseltgediği için yükseltgen olarak tanımlanır.

İlgili bir soru bulunamadı

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
10 Çevrimiçi
0 Üye ve 10 Ziyaretçi

10,786 soru

20,136 cevap

0 yorum

2,877 üye

...