Atatürk, Türk kültürünün gelişmesi için hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?

111 gösterim
11 Ekim 2012 misafir sordu
13 Ekim 2012 düzenledi
Atatürk türk kültürünün gelişmesi için hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?

1 cevap

0 oy
10 Kasım 2012 misafir cevapladı
Mustafa Kemal Atatürk, Türk dilinin gelişmesi için yapığı çalışmalar; Yeni Türk Alfabesi'nin ortaya çıkarılması, kullanıma başlanması ve Türk Dil Kurumu'nun kurulmasıdır. Yeni Türk Alfabesi'nin yani günümüz Türkiye Türkçesi için talimat vermiş ve Harf İnkılabı yapılmıştır. Bir diğer önemli çalışma ise Türk Dil Kurumu'nun kurulmasıdır. Bu kurumla beraber Türk dilinin tarihi geçmişi ve Türk dilinin milli kültürüne kazandırmıştır.

Atatürk için kültür ve Medeniyet ayrılığı yoktur. Kültür ve Medeniyet birdir ve iç içe geçmiştir. O, bu konuda şunları söyler:
Medeniyetin ne olduğunu hep başka başka tarif edenler vardır. Bence Medeniyeti Hars'tan ayırmak güçtür ve gereksizdir. Bu görüşümü açıklamak için hars ne demektir tanımlayayım; Hars, insan toplumunun devlet hayatında, düşünce hayatında ve ekonomik hayatta yapabileceği şeylerin toplu sonucudur. Bir milletin Medeniyeti dendiği zamanda, Hars namı altında, saydığım insan toplumunun Devlet, düşünce ve ekonomik olarak üç nevi faaliyetinden başka bişey düşünülemez.

Read more: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/335390-ataturk-turk-kulturunun-ve-dilinin-gelismesi-icin-hangi-alanda-calismalar-yapmistir.html#ixzz2Bp1tDEK4
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...