Bayramların ve kutlamaların kültürel işlevleri nelerdir?

310 gösterim
14 Ekim 2012 misafir sordu
15 Ekim 2012 düzenledi
bayramların ve kutlamaların sosyal\kültürel olarak işlevleri nelerdir

1 cevap

0 oy
27 Aralık 2012 esraengiz cevapladı
Bayramlar, bir toplumun kendisini sosyal ve kültürel anlamda yeniden üretmesinin vazgeçilmez araçlarından birini oluşturur . Bu önemli günlerde insanlar birkaç günlüğüne de olsa gündelik hayatın rutin akışının dışına çıkarak, ülkenin toplumsal ve kültürel varoluşunun dayandığı temel değerleri paylaşırlar.

Ancak son yıllarda, bayramların bu önemli toplumsal ve kültürel işlevlerinin zayıfladığı, rutin iş hayatından ve kentin stresinden birkaç günlük bir kaçış olarak değerlendirilmeye başlandığı gözlemlenmektedir . Özellikle Ramazan vekültürel sembollerin ve bu sembollerin temsil ettiği değerlerin yaşandığı, paylaşıldığı dinsel, toplumsal içeriklerinden uzaklaştırmaya başlamıştır. Böylece modern yaşamın yalnızlaştırıcı, yalıtıcı etkisini telâfi edici bir tür sığınak olması gereken bu kutsal günlerin, telâfi bir yana, bizzat bu yalnızlığı yalıtılmışlığı artırmasından, katlanılmaz hale getirilişinden bile söz etmek mümkündür. Kurban Bayramlarının, kamu çalışanlarının idari izinli sayılmalarının neredeyse bir teamül haline gelmesinin de katkısı ile nispeten uzunca sayılabilecek tatillere dönüşmesi, bu bayramlar toplumsal,
Dinî bayramlarla ilgili olarak ortaya çıkan bu sorun, aslında çok daha önemli ve derin toplumsal sorunların bir yansımasından başka bir şey değildir. Modern toplumların yaşadıkları ve bizim de modernleştiğimiz ölçüde yaşayacağımız sorunlardır bu sorunlar. Ancak bir sorunun yaşanmaya başlanması ve/veya yaşanacağı öngörüsünde bulunulması, o sorunun kaçınılmazlığı anlamına gelmemelidir. Tam aksine, yaşanan ya da yaşanacağı öngörülen bir sorunun sorun olarak algılanmaya başlanmasını, o soruna ve o sorunla ilgili geleceğe yönelik öngörülere karşı çözüm üretmenin başlangıcı saymak daha doğru bir tutum olacaktır. Bizim dini bayramlar örneğinde somutlaştırmaya çalıştığımız sorunların sebebi modernleşme sürecinin çalışma ve çalışma dışı yaşamımızın örgütlenmesinde ortaya çıkardığı köklü dönüşümlerde aranmalıdır. Şimdi bu dönüşümlerin neler olduğunu ve nasıl sorun ürettiğini daha yakından görmeye çalışalım.

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...