Gelecekte teknolojik alanda ne gibi değişimler olabilir?

209 gösterim
16 Ekim 2012 misafir sordu
15 Kasım 2012 nötrino düzenledi

2 Cevap

0 oy
15 Kasım 2012 nötrino cevapladı
Geleceğin teknolojisine daha çok otomasyon sistemi ve genel anlamda robot teknolojisi hakim olacak gibi görünüyordur.
0 oy
15 Kasım 2012 Mavi Peri cevapladı
2020'ye kadar tıpta ve teknolojide gerçekleşecek devrimler, hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıracak. Nedir bu yenilikler?.. Mesela gen deşifresi sayesinde kanser başta olmak üzere birçok ölümcül hastalık daha başlamadan önlenebilecek. Bilgisayarları kolumuzda taşıyabileceğiz, ev işlerini robotlar görecek... anlayacağınız, 2020'de hayat epey kolaylaşacak, ama insanoğlu huzuru bulabilecek mi orası meçhul... bundan yirmi yıl önce hayatımızın vazgeçilmezleri arasında neler vardı?... küçücük laptoplar, teknolojinin son harikası İ-Phone'lar, salonumuzun başköşesinde duran LCD ekran televizyonları, yada yanımızdan hiç ayırmadığımız ipotlar... hiçbirini kullanmıyor hatta hayal bile edemiyorduk.

Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz ilginç aletlere "Ne olacak işte, bilimkurgu filmi değil mi?" diyorduk. Ama o dönemde sinema perdesine yansıyan ve insanoğlunun akıl sınırlarını zorlayan teknolojik ürünlerin pek çoğu bugün 'vazgeçilmezlerimiz' arasında... peki, bundan 10 yıl sonra hayatımıza hangi teknolojiler yön verecek?.. bu soruya net bir cevap vermek aslında çok zor... ama tahmin etmek bir o kadar da basit, çünkü bugün sadece laboratuvar ortamında gözlenebilen birçok teknolojik yenilik kısa bir süre sonra bütün herkesin hizmetine sunuluyor, bilişim alanındaki yenilikler, sağlık sektöründeki buluşlar, uzay'ın derinliklerindeki keşifler yeni buluşları da beraberinde getiriyor.

Kısa bir süre sonra, çok az yakıtla kilometrelerce giden arabalar, hatta uçan arabalar... üst üste iki katlı oto yolları... akıllı binalar, sadece küçük bir ekrandan ibaret olan ve ses komutuyla çalışan bilgisayarlar gündelik hayatın birer parçası olacaklar. IBM firması, kısa bir süre önce beş yıl içerisinde hayatımıza girecek beş yeni teknolojiyi açıkladı, firmaya göre herkesin gen haritası çıkarılacak, hayatımıza dijital asistanlar yön verecek... biz de teknolojiyle yatıp teknolojiyle kalkan kendi alanlarında uzman kişilere "10 yıl içerisinde bizi ne gibi teknolojik sürprizler bekliyor?... diye sorduğumuzda.

Her yüzey bir bilgisayara dönüşecek, hatta 'sesli komut' vermek yetecek, bunun bir adım ilerisinde ise 'dokunmasız etkileşim' var, yani elleriniz havada, hiçbir yere dokunmadan istediğiniz işlemi yapabileceksiniz. Vücudunuzu oynatarak oyun oynayabileceksiniz. Tüm bu gelişmeler, veri depolama işlemlerini de kolaylaştıracak. Fotoğraf çektiniz, yanınızda taşıdığınız ve kablosuz elektrik ile çalışan cihaz sayesinde fotoğrafınızı saniyeler içerisinde web sitenize aktarabileceksiniz."

Klimanız, 'Beni kapatır mısın diyecek... alışverişe tek başına çıkmaktan hoşlanmayanlar için yeni yazılımlar geliştirilecek. Kıyafetlerinizin fotoğraflarını çekip telefonunuzdaki 3 boyutlu grafiklere giydirerek arkadaşlarınıza yollayıp onların fikrini alabileceksiniz. Ev hayatında da son derece tasarruflu eşyalar kullanılacak... cep telefonunuza gelen mesajda, klimanız "Evde kimse yok, boşuna enerji harcıyorum. Beni kapatır mısın?.. uyarısında bulunacak.

1000 dolarlık robotlar hayatımızı kolaylaştıracak... malzeme mühendisliğindeki gelişmeler, alternatif enerji kaynakları ve işlemcilerdeki hızlı gelişmeler, robotların fiyatını 1000 dolar seviyesine kadar düşürecek. Bu süreç içerisinde 'internet' kişisel veri depolamada büyük bir önem kazanacak. Sadece küçük bir ekran ve internet, bütün işlemlerinizi yapmaya yetecek. Gerekli olan tüm veriler, programlar, işlemler kullanıcılara sunulacak.
...