Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi hakkında bilgi verir misiniz?

71 gösterim
17 Ekim 2012 misafir sordu
18 Ekim 2012 düzenledi

1 cevap

0 oy
9 Kasım 2012 misafir cevapladı
 
En İyi Cevap
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (A.Ü.D.T.C.F.) , Atatürk'ün adını koyduğu ve özel bir görev yüklediği bir bilim merkezidir.
Mustafa Kemal Atatürk, Fakültenin kurulmasını önerirken, çağdaş Türkiye'nin yapacağı atılımla hem ulusal bilincin gelişmesi, hem de özgür düşünceli bireylerin yetişebilmesi için, Türk dilinin, Türk tarihinin ve Türk kültürünün derinliğine araştırılmasının en başta gelen koşul olduğuna inanıyordu. Türkiye'de sosyal bilimler alanında seçkin bir yeri bulunan Fakültenin kuruluş yasası TBMM tarafından 14 Haziran 1935'te kabul edilmiş ve karar 22 Haziran 1935 tarih ve 2035 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.
1935-1940 yılları arasında Evkaf Apartmanında faaliyetini sürdüren Fakültenin bugünkü binasının planı Alman mimarı Bruno Taut tarafından çizilmiştir.
1936 yılında 195 öğrenci ile öğretime başlayan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, 13 Haziran 1946'ya kadar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet göstermiş, bu tarihten itibaren 4936 sayılı Üniversiteler Kanunu ile Ankara Üniversitesi'nin bünyesinde yer almıştır.
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk ve Türkiye tarihinin incelenmesine kaynaklık edecek olan Sümerce ve Hititce'den Latince ve Yunanca'ya, antik doğu ve batı dilleri yanında modern diller ile coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji, antropoloji gibi çeşitli sosyal bilimlerin farklı alanlarında eğitim veren bir bilim kurumudur. Türkiye'de Tiyatro eğitiminin konservatuvarlar dışında, bilimsel düzeyde verildiği ilk bölüm olan DTCF Tiyatro Bölümünü de bünyesinde bulunduran fakültede hem temel kaynaklara inen, hem de çağdaş dünyaya ayak uydurmayı hedefleyen 18 bölüm ve 71 anabilim dalı mevcuttur. Bunlardan 17 bölüm ve 65 anabilim dalında eğitim öğretim yapılmaktadır.
1942 yılından beri yayın hayatında olan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dergisi Sümerce ve Hititce'den Latince ve Yunanca'ya, antik doğu ve batı dilleri yanında modern diller ile coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji, antropoloji Türk ve Türkiye tarihi gibi çeşitli sosyal bilimlerin farklı alanlarında kaynak yayınlar arasında yer almaktadır.

Fakülte Bölümleri
Arkeoloji Bölümü
Antropoloji Bölümü
Rus Dili ve Edebiyatı
İngiliz dili ve Edebiyatı
Halkbilimi Bölümü
Psikoloji Bölümü
Tarih Bölümü
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Coğrafya Bölümü
Sinoloji
Romen Dili ve Edebiyatı
Sümeroloji
Hititoloji
Urdu Dili ve Edebiyatı
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Alman Dili ve Edebiyatı
Fransız Dili ve Edebiyatı
Sanat Tarihi
Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı
Yunan Dili ve Edebiyatı
İspanyol Dil ve Edebiyatı
Dilbilim Bölümü
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü
Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü
Felsefe Bölümü
Kore Dili Ve Edebiyatı
Japon Dili Ve Edebiyatı
Fars Dili Ve Edebiyatı
Arap Dili Ve Edebiyatı
Hindoloji
Leh Dili Ve Edebiyatı
Hungaroloji
İtalyan Dili Ve Edebiyatı
Bulgar Dili Ve Edebiyatı
Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü
Tiyatro Bölümü

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...