Küresel ısınmanın canlılara etkisi nedir?

173 gösterim
17 Ekim 2012 misafir sordu
18 Ekim 2012 düzenledi
küresel ısınmanın canlılara etkisi

3 Cevap

0 oy
9 Kasım 2012 misafir cevapladı
Küresel ısınma:
İnsan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya atmosferi ve okyanuslarının ortalama sıcaklıklarında belirlenen artışa verilen isimdir.
50 yıldır saptanabilir duruma gelmiş ve önem kazanmıştır. Dünya’nın atmosfere yakın yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20. yüzyılda 0.6 (± 0.2) °C artmıştır. İklim değişimi üzerindeki yaygın bilimsel görüş “son 50 yılda sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde fark edilebilir etkiler oluşturduğu” yönündedir  
Küresel ısınmaya atmosferde artan sera gazlarının neden olduğu düşünülmektedir. Karbondioksit su buharı metan gibi bazı gazların güneşten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek ve diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğutarak yerkürenin fazlaca ısınmasına yol açtığı ileri sürülmektedir.
Buzullar eriyecek
İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre Grönland ve Antarktika’da yapılan son araştırmaların sonuçlarıbuzul erimelerinin kaçınılmaz olduğu sonucunu ortaya koydu. Raporda buzulların erimesi sonucu deniz seviyesinin dört ila altı metre yükseleceği kaydedildi. Uzmanlar deniz seviyesinde bu denli bir yükselişinMaldivler’i bir bataklık haline getireceği Hollanda gibi ülkelerle Londra New York ve Tokyo gibi okyanus kenarı şehirlerde de büyük su baskınlarına neden olacağı uyarısında bulundu.
Bitki ve hayvan değişikliği
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da yayınladığı mesajda’ Biyolojik çeşitlilik daha önce görülmemiş bir hızla kaybediliyor‘ diyerek bu tehlikeye karşı hızla harekete geçmek gerektiğini vurguladı.
OSLO – Dünyada her saat 3 bitki veya hayvan türünün insan faaliyetleri yüzünden ortadan kalktığı bildirildi.
Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü dolayısıyla bilim adamları ve çevreciler konuyla ilgili çeşitli raporlar yayınladılar. BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Başkanı Ahmed Djohlaf “Dinozorların yokolmasından beri görülen en büyük soyların tükenmesi dalgasıyla karşı karşıyayız” dedi.
Djohlaf türlerin çok hızlı bir biçimde soylarının tükendiğini belirterek “Saatte bir 3 tür yok oluyor. Her gün 150 kadar tür kaybediliyor. Her yıl 18 bin ila 55 bin türün soyu tükenmiş oluyor. Nedeni insan faaliyetleri” dedi.
Dünya Koruma Birliği de Avrupa’daki her 6 memeliden birinin soyunun tükenme tehlikesi içinde bulunduğunu bildirdi. Bir başka araştırmada da küresel ısınmanın yabani patates yerfıstığı gibi bitkilerin yüzyılın ortasına dek ortadan kaybolmasına yol açabileceği belirtildi.
Dünya Doğayı Koruma Vakfı ile Balina ve Yunus Koruma Derneği de balina ve yunusların iklim değişimi yüzünden artan tahditle karşı karşıya olduklarını dile getirdi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da yayınladığı mesajda “Biyolojik çeşitlilik daha önce görülmemiş bir hızla kaybediliyor” diyerek bu tehlikeye karşı hızla harekete geçmek gerektiğini vurguladı.
0 oy
9 Kasım 2012 misafir cevapladı
Özellikle Güney Avrupa ve Akdeniz bölgesinde sel riski kadar su kaynaklarında kıtlık riski de artacaktır. İklim değişiklikleri Kuzey ve Güney Avrupa arasındaki farkları daha da öne çıkaracak kuzeyde çok fazla su birikirken güneyde yeterince olmayacak.

Toprak kalitesi bütün Avrupa’da bozulmaya başlayacak. Kuzeyde bozulma büyük ölçüde yüksek yağış miktarı ve artan sel riskiyle oluşan toprak kaymalarına bağlı olacaktır. Güneyde ise bozulmaya düşük yağış ve artan kuraklık riskine bağlı toprak kayması ve besin kaybı yol açacaktır.

Ortalama sıcaklığın yükselmesi ve atmosferdeki karbondioksit yoğunluğunun artması doğal ekosistemlerin dengesini değiştirebilir hatta gördüğümüz tüm manzarada değişikliklere yol açabilir. Muhtemelen orta enlemlerdeki kozalaklı ağaç ormanları ve tipik kuzey ormanları şu anda yüksek Avrupa enlemlerinde bulunan tundraların yerine geçerken Akdeniz ekosistemi ve bitki örtüsü de Orta Avrupa’da görülmeye başlayacak. Akdeniz bölgesinde orman yangınlarında artma eğilimi gözlenirken bugünkü ekosistemin ve canlı çeşitliliğinin bütünüyle kaybedilme riski de belirecek. Bu değişimlerin sonuçları aynı zamanda faunayı özellikle de göçmen faunayı etkileyecek.

Kuresel isinmanin sonuclari hakkinda hakkinda genel olarak soylenebilecek sudur ki ;

Tarihte ilk defa insanlık onun doğumuna ve gelişimine şahit olan bu gezegeni yok edecek araçlara sahiptir.
0 oy
9 Kasım 2012 misafir cevapladı
Küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkisi
Isınan deniz suları da çeşitli türlerin zengin bir uyum içerisinde yaşadıkları mercan resiflerinin beyazlaşmasına ve ölmesine yol açmaya başladı.

Isınan sular ayrıca, denizlerdeki türleri kutuplara doğru yönlenmeye zorladı, Afrika göllerindeki balık miktarlarında da düşüşler oldu.

Rapora göre, yeryüzünün ortalama sıcaklığı 1-2 santigrat derece daha artarsa yeryüzündeki türlerin üçte biri yayılma alanlarını değiştirecek veya tükenecek.

Kurbağa türleri tükeniyor.
Örneğin Porto Riko’daki yağmur ormanlarında kurbağaların geceleri koro halindeki bağırışları artık kesildi Çünkü koroya katkı yapan kurbağa türleri tükendi Bölgede bilinen 17 türün 3′ü tükendi, 7 veya 8′i ise sayıca azalmaya başladı.

Kurbağaların kaybedilmesinin, felaketlere yol açabileceği uyarısı yapılıyor çünkü bu yok oluş, kurbağalarla ortak besin zinciri içerisinde bulunan kuş ve böcek türlerini etkileyecek ve bu da katlanarak artan yeni süreçlere yol açacak, telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkacak

Yüzlerce örnekten bir başkası da kutup ayıları Kuzey Kutbu’nda, giderek daha kuzey noktalara çekildikleri gözlenen kutup ayılarının da 2050′de yalnızca hayvanat bahçelerinde kalacağı uyarısı yapılıyor

Yaşamak için buza ihtiyacı olan kutup ayıları, kuzey kutbunda yazın var olan buz kütlesinin 1978′e göre yüzde 20 küçülmüş olmasından ciddi biçimde etkilenmiş durumda Kutup ayılarının nüfusu, 1980′lere göre yüzde 22 düştü.

İlgili sorular

1 cevap 42 gösterim
31 Mart 2013 misafir sordu
1 cevap 47 gösterim
23 Ağustos 2012 misafir sordu
3 cevap 2,528 gösterim
13 Nisan 2012 misafir sordu
2 cevap 485 gösterim
21 Nisan 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
25 Çevrimiçi
0 Üye ve 25 Ziyaretçi

10,779 soru

20,131 cevap

0 yorum

2,876 üye

...