Giresun Akçalı köyü hakkında bilgi verir misiniz?

61 gösterim
27 Ekim 2012 misafir sordu
30 Ekim 2012 düzenledi
giresun akyoma(akçalı)köyü ile ilgili bilgi laazımmm

1 cevap

0 oy
12 Kasım 2012 misafir cevapladı
Akçalı, Giresun
Akçalı, Giresun ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe
Köyün eski adı akyoma dır. 1970 den sonra adı akçalı olarak degişmiştir. Akyoma, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Giresun Sancağına bağlı, tımar salınan ( vergi toplanan ), güney, çatak, kuşçulu, çukur,esentepe, deredibi, ören, taşbaşı gibi mahalleleri barındıran ( ki, güney kuşçulu ve çatak günümüzde ayrı muhtarlığı olan köylerdir ) bir nahiye imiş.

 Kültür
Geleneksel yemekleri arasında pancar ( karalahana ve mısır yarması (kırığı) ) çorbası, mıhlama, yaprak dolması, gözleme, kiraz tuzlusu kavurması, keşkek ( ki, geleneksel olarak her Ramazan ve Kurban bayramında imece usulü ile cami avlusunda pişirilir ve dağıtılır. ), dible (dilimlenmiş fasulye ya da karalahanalı pilav ), kuru böce kavurması ( taş fırında kurutulmuş yeşil fasulye yemeği ), siro ( yuvarlandıktan sonra halka halinde kesilip, alt ve üstü kızartılan yufka üzerine sarımsaklı yogurt dökülen, ve en üstünede tereyağı yakılan nefis yemek ), merevcan ( diken ucu ) kavurması, kızartması, sakarca ( yumruları sarmısağa benzeyen soğanlı bir bitki ) kızartması, galdirik ( ıspıt ) kavurması,kızartması,turşusu, sırgan ( ısırgan otu ) çorbası, tavuk, fındık, acı, geyik mantarı kavurması, şalvarlı mantar ( tereyağı ile kızartıldığında kuzu pirzoladan daha lezzetli olduğu söylenir), mantar aşı ( mantar,mısır unu ) yağlıaş (mısır unu, su, tereyağı ), misir ( yeşil domates,soğan ve süt ) kavurması, mendek çorbası, hoşaf ( taşfırında kurutulmuş elma,armut dilimleri ve ocakbaşı üzerinde füme edilmiş erik kurusu ve kavrulmuş fındık ve ceviz karışımı ile yapılır ), mısır ekmeği ( taşfırında kurutulmuş mısırdan elde edilen un ile tavada ya da sac da yapılır, klasik olanı ise gündarısı-güneşte kurumuş mısırdan elde edilen unu mayalayarak sac da ya da tepside fırında pişirilir ) katıklama ( yogurt içine mısır ekmeği doğranılarak yapılır ).

Coğrafya
Giresun merkezine 27 km uzaklıktadır. Bu yolun tamamı asfalttır. Denizden yüksekliği 600 metreden fazladır. Koordinatları 40°47′00″N ( kuzey ), 38°24′00″E ( doğu ) dur.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

 Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007     1500 Ortalama
2000     280
1997     372

Ayrica köyün nüfusu yaz ve kis mevsimine göre degismekte olup, mayis ayinin baslarindan kasim ayinin sonlarina kadar yogunluk yasanmaktadir.

Ekonomi
Köyün ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ( fındık üretimi ) ve düşük oranda hayvancılığa ( inek, koyun, arı ) dayalıdır.Ayrica kivi üretimine son zamanlarda da hiz verildigi gözden kacmamaktadir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

    2009 - Enver Şahin
    2004 - Enver Şahin
    1999 - Osman Gök
    1994 - Hüseyin Yeşilyurt
    1989 - Osman Gök
    1984 - Abdurrahim Ayhan
    1980 - Osman Aydoğan
    1976 - Osman Aydoğan

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.( Cumhuriyet tarihimizin ilk yapılan köy okullarından biridir, Giresun da mimari yapısı aynı iki okul daha vardır, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel hemşehrimizin (şair Can Yücel in babası) desteği ile, köylünün kendi imkânları ve işçiliği ile yapılmıştır, köyümüzün eğitimli insan sayısının bu kadar fazla olmasının temel sebebidir. )Ama okul cok kötü bir halde olup, okulun gelecek nesillere bu sekilde birakilmasi ne kadar kötü olsa gerek,oda bir soru isareti.Bu kadar egitimli insan sayisinin cok fazla olmasi okulun bu halde birakilmasina sebeb olamaz. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kendi imkânları ile 13 km uzaklıktan getirdiği kaynak suyu içme suyu şebekesi vardır, fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Vikipedi
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...