Savaşların çocuklara etkisi nelerdir?

80 gösterim
3 Kasım 2012 misafir sordu
3 Kasım 2012 düzenledi

1 cevap

0 oy
9 Kasım 2012 misafir cevapladı
9 Kasım 2012 düzenledi
 
En İyi Cevap
Yetişkinlerle kıyaslandığında çocuklar şiddet, terör ve savaş olaylarından çok daha fazla etkileniyorlar. Çocukların evin içerisindeki konuşmaları takip ettiklerini, gazete ve televizyondaki haberleri seyrettiklerini vurgulanmaktadır.

 Bu durumda yaşananlar; çocuklarda, kaygılanmada artış, gençlerde ise genel bir güvensizlik hissine neden oluyor. Özellikle çocuklar yaşanan olayların felaket seviyesinde kötü bir olay olduğunu anladıklarında, ´Bize de aynı şeyler olursa? Ölüm ne demek? Herkes böyle mi ölür?´ ve buna benzer bir çok soruları kendilerine sormaya başlarlar. Gençlerin dünyaya bakışlarına olumsuz bir yaklaşım hakim oluyor. ´Hayatın aslında ne kadar kötü olduğu´ hissine kapılıyorlar. Bütün bunlar ciddi bir depresyona sebep olabiliyor. Duyarsızlığa da neden oluyor

Savaş, terör ve doğal afet gibi olaylar çocukların ve gençlerin yaşama bakışlarında karamsarlığa ve güvensizliğe neden olabildikleri gibi, ciddi bir duyarsızlığa da yol açabiliyorlar. Seyrettikleri sahnelere alışmaya başlayan çocuk ve gençlerin olaylara film seyreder gibi bakmaya başladıklarına dikkat çekilirken, aslında bunun altında yatan, farkında olmadan kendilerini yara almaktan korumaya ve etkilenmemeye çalışmalarıdır. Tabii ki bahsettiğimiz bu iki aşırı uç, yani ne aşırı kaygı ne de duyarsızlık istenen bir sonuç değildir.

Yaşanan olayların etkileri dikkate alındığında çocukların televizyonda yer alan terör ve savaş sahnelerini seyretmeleri kesinlikle önerilmiyor. Prensip olarak çocukların televizyon seyretme saatlerinin sınırlı olması gerektiğini hatırlatılıyor. Özellikle bu dehşet dolu sahneleri kesinlikle seyretmemelidirler. Eğer görürlerse, birçok soru sormaya başlayacaklardır. Bu sorulara kesinlikle doğru ama basit cevaplar verilmesi gerekir. Detaya girmeden anlatılmalıdır. Ancak çocuk soru sordukça basamak basamak anlatılabilir. Sormadığı sorulara ait cevaplar verilmemelidir. Ölüm nasıl anlatılır? Şiddet olaylarına bağlı olarak çocuklar değişik biçimlerde ölümle ilgili sorular sormaya başlıyorlar.

Çocuklara ölüm kavramı anlatılırken de dikkatli olunması gerekiyor. Ölümün çocuklara anlatılmasında iki ayrı bakış açısı olduğu belirtiliyor. Birincisinde ölüm cennet kavramıyla birleştirilerek, hayatın devam edeceği anlatılır. İkinci olarak da ‘insanlar fiziksel olarak varolmasalar da sevdiklerinin kalbinde yaşamaya devam ederler’ anlatımı kullanılır. Her iki anlatımda da ortak olan önemli nokta ölümün bir son olarak konumlandırılmamasıdır.
...