Saati bulan kişinin hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

3,507 gösterim
11 Kasım 2012 misafir sordu
11 Kasım 2012 buz perisi düzenledi

2 Cevap

0 oy
11 Kasım 2012 byz_qny cevapladı
Saat modern insan için asla vazgeçilmeyecek bir olgudur. Saatin bulunması çok eski yıllara dayanmaktadır. İlk saatler güneş saatlerdir. Ortaya konulan bir direk yardımıyla güneşten gelen ışınların oluşturduğu gölgeler insanlara zamanı bildirir. İskenderiye de bir saatçi kendi kendinde tarihte ilk kez bir silindir yardımıyla çalışan su saati icat etti bunun ardından aynı kişi kum saatini icat etti ama insanlar bunu da yeterli görmedikler daha sonra milattan sonra 1000 yılında papa ikinci silvester ilk rakkaslı saati icat etti. 1583 yılında ilk bilimsel saati GALİLEO icat etti.

GALİLEO KİMDİR?


15 Şubat 1564 tarihinde Pisa, İtalya'da doğan Galileo Galilei modern fiziğin babası olarak kabul edilen, İtalyan bilim adamıdır. Galileo, ilk öğrenimini Floransa'da tamamlamasının ardından 1581 senesinde Pisa Üniversitesinde tıp tahsiline başladı. Mali durumu yüzünden okulu bırakmak zorunda kalan Galileo, 1583 senesinden itibaren matematiğe yöneldi ve bu konudaki çalışmalarıyla 1589'da Pisa'da profesör oldu.

Adı bilim devrimiyle anılan Galileo, fizik, astronomi ve astroloji alanında da bir çok çalışma yapmasının yanı sıra bu konularda felsefi görüşlere de sahipti. İlgisini daha çok hareket üzerinde yoğunlaştıran Galileo, Güneş merkezli astronomi sisteminin fiziğini geliştirdi.

Sarkaçlar ve Saatler

Galilei‘nin sarkaçlar üzerinde yaptığı incelemeler modern saatin ortaya çıkmasına katkıda bulundu. Bunun ilginç bir öyküsü vardır. Galilei çocukluğunda birgün kiliseye gider. Ayin sırasında uzun boylu bir adamın başı bir kandile çarpar ve kandil ileri geri sallanmaya başlar. Kilisede canı sıkılan ve ayinle fazla ilgilenmeyen küçük Galilei kandilin, yavaşlasa bile hep aynı süre içinde ileri ve geri gittiğine dikkat eder. Ünlü bilim adamı hayatının daha ilerki dönemlerinde de, sarkaçların, yani ipe bağlı ağırlıkların sallanması üzerine incelemeler yaptı. İplerin uzunluğu aynı olduğu zaman, bütün ağırlıkların sallantılarını aynı zamanda tamamladıklarını tespit etti. Eskiden saat yapımında en büyük sorun kendini yineleyen ve hep aynı uzunlukta olan bir hareket bulmaktı. Galilei‘nin sarkaçlarla ilgili tespiti saatlere uygulanırsa bu sorun aşılacaktı. Bunu daha sonraki yıllarda Hollandalı bilim adamı Christian Guhens başardı ve “tik – tak, tik – tak” diye çalışan, bildiğimiz modern saati yaptı.
0 oy
21 Aralık 2016 beybi cevapladı
galileo galilei *** sıç *** sikin göt ****** *********
...