Tarih ile edebiyat arasındaki ilişki nedir?

25,326 gösterim
12 Kasım 2012 misafir sordu
16 Kasım 2012 nötrino düzenledi
Merhaba arkadaşlar öncelikle 10.sınıfım bir sorum olucak ama lütfen kısa olsun ezberleyebileceğim birşey yarın yazılım var.

Tarih ve Edebiyat arasındaki ilişki nedir?

4 Cevap

+4 oy
12 Kasım 2012 nötrino cevapladı
5 Şubat 2013 nötrino düzenledi
 
En İyi Cevap
Tarih bilimi geçmişte meydana gelmiş olayları derleyerek,edebi bir düzen içersinde aktarmaya çalışır ve bunun içinde edebiyatın kurallarından faydalanır.Edebiyat ise tarihi gerçekleri içeren roman makale...vs türü eserleri işlerken tarihi kaynaklardan faydalanır.Bu yönleri itibariyle tarih bilimi ve edebiyat arasında bir etkileşim söz konusudur!
+2 oy
12 Kasım 2012 My sassy girl cevapladı
Edebiyat Tarih İlişkisi
Edebî metinlerin temasını tarihî dönemler etkiler, bu eserleri doğru yorumlayabilmek için o dönemin tarihî olaylarını iyi bilmekgerekir. Bazı edebî metinler, oluştuğu dönemin izlerini taşırken, bazıları da konusunu tamamen tarihî gerçeklerden alabilir. Bu tür metinler, tarihe ışık tutabilir, tarih bilimine kaynaklık edebilir. Göktürk Kitabeleri'ni bu duruma örnek olarak gösterebiliriz. Edebî eserler ve yazarları dönemleri ile birlikte inceleyen edebiyat tarihi, tarih biliminin metodundan yararlanır.

İnsanı ilgilendiren her şey, tarihin içindedir. Edebiyat tarihi araştırmalarının temeli olan edebî eserin konusu da insandır. Her ikisinin ortak noktası ise insanla ilgili gerçekleri vermeye çalışmasıdır.
+2 oy
13 Kasım 2012 Mavi Peri cevapladı
Edebiyat tarih ile sıkı ilişkilidir, gerek geçmişte yazılmış tarihi romanlar vasıtasıyla olsun gerekse de geçmişte yaşamış insanların dil araştırmaları üzerine bize geçmişteki insanların iletşimin yanında yazmış oldukları hatıratlarıyla birçok bilgi verir. Bu hatıratların çözümlenmesiyle geçmiş insanların yaşayışları hakkında bilgi ediniriz, bunun yanında tarihi nitelikteki romanlarlada geçmişde olmuş olaylar hakkında bir bilgi sahibi oluruz. yorumlayarak daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz
0 oy
9 Kasım 2016 ne oruspu kırık cevapladı
abi cim ezber yapmabir ders çalıaşcağına cinsel videoları izler 2 3te ise 31çek az

İlgili sorular

1 cevap 30 gösterim
2 cevap 108 gösterim
27 Eylül 2012 misafir sordu
1 cevap 50 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...