Kara Murat kimdir?

101 gösterim
13 Kasım 2012 misafir sordu
13 Kasım 2012 Mavi Peri düzenledi

2 Cevap

0 oy
13 Kasım 2012 Mavi Peri cevapladı
3 Aralık 2012 Mavi Peri seçti
 
En İyi Cevap
Kara Murat, Rahmi Turan’ın yarattığı bir çizgi roman kahramanıdır.
İlk olarak Günaydın Gazetesi'inde yayımlanmaya başlayan bir çizgi roman serisi olan Kara Murat, gördüğü büyük ilgiden dolayı film yapımcısı Türker İnanoğlu tarafından sinemaya uyarlandı. Kara Murat'ı sinemada Cüneyt Arkın canlandırmıştır.
Daha sonraları kitap haline getirilen Kara Murat, Fatih'in Fedaisi Kara Murat isminde 18 ciltlik bir kitap haline getirildi. 1980'li yıllarda dergi haline getirilen Kara Murat ilerleyen dönemlerde yine çizgi roman seri olarak yayımlanmıştır. 18 ciltlik serinin 7'si Erler Film tarafından sinemaya uyarlanmıştır.
0 oy
13 Kasım 2012 My sassy girl cevapladı
Rahmi Turhan tarafından yaratılan tarihi bir kahramandır. Bir akıncı beyi olan ve Fatih'in Fedaisi Kara Murat olarak da anılan kahraman, Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet döneminde geçen maceralarında iyilerin yanında kötülerin karşısında yer almıştır. İlk olarak 1971 yılında Günaydın gazetesinde okuyucuyla buluşan Kara Murat, 1974 yılından itibaren haftalık dergi olarak yayınlanmaya başlamıştır..Daha sonraları başrollerini Cüneyt Arkın oynadığı bir çok filmi çekilmiştir.

İlgili sorular

1 cevap 72 gösterim
1 cevap 31 gösterim
1 cevap 16 gösterim
8 Ocak misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...