Ali Şir Nevai'nin hayatı, eserleri ve edebi kişiliği hakkında bilgi verir misiniz?

371 gösterim
22 Ocak 2012 misafir sordu
22 Ocak 2012 düzenledi

2 Cevap

0 oy
23 Ocak 2012 misafir cevapladı
Ali Şîr Nevaî Herat'da doğmuştur, Uygur Türkleri'ndendir. Babasının mesleği nedeniyle değişik yerleri dolaşmıştır. Son olarak babasının Horasan hâkimi Sultan Ebu'l Kâsım Babür'ün hizmetine girmesiyle Horasan'a yerleşmiştir. Bu arada Hüseyin Baykara ile öğrenimine başlamıştır. Bununla birlikte aralarında ölünceye dek sürecek bir dostluk kuruldu.

Nevaî'nin Çağatay edebiyatının oluşmasında büyük bir rolü vardır. Çeşitli konularda yazılmış 30'a yakın eseri bulunmaktadır. Eserlerinden bazıları şunlardır : Türkçe Divan (5 tane), Farsça Divan (5 tane), Çihim Hadîs (Kırk Hadis) ve Muhâkemetü'l Lûgateyn (İki sözlüğün karşılaştırılması)'dır.

Farsça'nın resmî dil olduğu, Türk aydınlarının bu dille eser vermeyi hüner kabul ettiği bir zamanda Nevaî, Türkçe'nin Farsça'dan üstün bir dil olduğunu savunmuştır. Bunu da eserleri ile kanıtlamış ve kendinden sonrakileri bu yolda eserler vermeye teşvik etmiştir.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/edebiyat-tr/14938-ali-sir-nevai-ali-sir-nevai-kimdir-ali-sir-nevai-hakkinda.html#ixzz1kEpyR3NF
0 oy
6 Nisan 2012 misafir cevapladı
lan çok kısa yaaa

İlgili sorular

3 cevap 209 gösterim
2 cevap 109 gösterim
2 cevap 44 gösterim
1 cevap 41 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...