Cirit nasıl oynanır?

625 gösterim
15 Kasım 2012 misafir sordu
15 Kasım 2012 Valeria düzenledi

1 cevap

0 oy
15 Kasım 2012 Valeria cevapladı
Cirit Oynanışı
Cirit Oyunu'nda iki takım bulunur. Bu takımlar 70 ilâ 120 metre genişliğindeki bir alanda karşılıklı olarak alanın en gerisinde 6'şar, 8'er veya 12'şer kişi olarak dizilirler. Ciritçiler bölgesel giyimleriyle atlarına biner. Sağ ellerine atacakları ilk ciriti, diğer ellerine de yedek ve yetecek miktarda cirit alırlar. İki tarafın birinden bir atlı öne fırlar, karşı dizinin önüne 30-40 metre kadar yaklaşır. Karşı tarafın oyuncularından birisinin adını seslenerek meydana davet eder. Sağ elindeki ciriti ona doğru savurur, sonra geri döner, atını kendi dizisine doğru mahmuzlar. Karşı tarafın davet edilen oyuncusu hızla onu takip eder, elindeki ciriti geri dönüp kaçan karşı taraf elemanına fırlatır. Bu kez ilk oyuncunun çıktığı sıradan diğer bir ciritçi onu karşılar. İkinci diziden çıkan, sırasındaki yerini almak için süratle yerine dönmeye çalışır. Bu defa rakibi onu kovalar ve ciritini atar.
Oyun böylece sürer. Cirit isabet ettiren ciritçi takımına bir sayı kazandırır. Eğer ciritçi attığı çavganı rakibine değil de ata isabet ettirmişse bir sayı kaybeder.
Ciritçi karşı taraf oyuncusundan kendisini sakınmak için çeşitli hareketler yapar, atın sağına soluna, karnının altına, boynuna ağar. Bazı ciritçiler rakibi kaçıp dizisine ulaşana kadar üç-dört cirit savurarak isabet ettirmek suretiyle sayı toplar. Bu arada başına, gözüne, kulağına cirit isabet eden bazı oyuncuların yaralandığı olur. Bu türlü isabetler neticesinde ölenlerin olduğu bile vakidir. Bu durumda ölen, er meydanında ölmüş sayılır, yakınları şikâyetçi ve dâvacı olmaz. Babaları ölen çocuklarıyla öğünürler.
Öte yandan cirit oyununda ölüm olmaması için, daha evvelleri hurma ve meşe ağacından 70-100 santim uzunluğunda, 2-3 cm. kutrunda yapılan ciritler, daha sonraları kavak ağacından yapılmaya başlanmıştır. Sopaların uçları silindir şeklinde kesilerek yuvarlatılır. Kabukları yontulur. Bu isabet halinde bir yara açılmasını ve ölüm tehlikesini yok etmek için alınan bir tedbirdir.
Seyredenler ciritçileri ve atları teşvik için çeşitli şekilde bağırır, onları heyecana getirirler.
Ciritçiler arasında birbirine hasım olanlar varsa, bunların karşı tarafta yer almamasına dikkat edilir, aynı dizi içine dahil edilirler. Gençler büyüklerinin bu görüşüne boyun eğer. Büyükler de bu töreye uyarlar. Eski ciritçilerden bir kurul, oyunun sonucunu ilân eder.
Cirit sona erince, cirit oyununu düzenleyenler başarılı olanlara ödüller, ziyafetler verir.
Puanlamalar yöreye göre değişebilir. Binicilik Federasyonunun atlı cirit yönetmeliğine göre:

    Puan alma
        Ciritçiye vuruş isabeti 3 puan
        Cirit havada tutmak 3-(1)
        Rakibi yakalayıp bağışlama 3
        Tehlikeli durumda puandan vazgeçme 3
    Puan kaybetme
        Rakibi yakalayıp bağışlamama 3
        Atın rakibe kasten çarptırılması 3
        Ata cirit kasten vurma 3
        At ile karşı alaya girme 1
        Yan çizgiyi geçme 1
        Alaya atışlarda atış sahasından atmama 1
        Slay atışında ciriti atamama 1
        Erken ve çift çıkış 1
        Attan düşme 3-[6]
        Attan inme 1


Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/diger-sporlar/1388-cirit-nedir-cirit-oyunu-hakkinda-genel-bilgiler.html#ixzz2CJHZcoRg

İlgili sorular

1 cevap 89 gösterim
2 cevap 1,265 gösterim
3 cevap 43 gösterim
18 Kasım 2012 misafir sordu
1 cevap 25 gösterim
27 Kasım 2016 misafir sordu
1 cevap 1,777 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
42 Çevrimiçi
0 Üye ve 42 Ziyaretçi

10,779 soru

20,130 cevap

0 yorum

2,876 üye

...