Tenisin kuralları nelerdir?

72 gösterim
18 Kasım 2012 misafir sordu
18 Kasım 2012 buz perisi düzenledi
çobuk çok lazım lazım hadi

1 cevap

0 oy
18 Kasım 2012 buz perisi cevapladı
 
En İyi Cevap
Oyun

Teniste bir oyun 4 puan, bir set 6 oyun, maç ise erkeklerde özel turnuvalar dışında 5, bayanlarda özel turnuvalar dışında 3 set üzerinden oynanır.

Bir oyunda tüm servis atışlarını tek bir oyuncu kullanır. Set esnasında oyuncular sırayla kendi servis oyunlarını oynarlar. Oyunda 4 puan vardır: 15 – 30 – 40 – oyun. Bu puanları sırasıyla ilk kazanan oyunu kazanır. 40 – 40 ve sonraki beraberliklerdeki duruma ise “deuce” denir. Sayıyı ilk alan oyunu kazandı demek değildir, çünkü 40 – 40 ve sonraki eşitlikler karşıdaki tenisçiye puan vermeden üst üste iki puan almayı gerektirir. Deuce’dan sonra alınan ilk sayıya “avantaj (advantage)”; ikinci sayıya da “oyun” denir.

Set

Teniste seti toplamda 6 oyun alan oyuncu kazanır. 6 – 6 oyun eşitliğinde ise tie-break oyunu oynanır ve bunu kazanan seti de almış olur. Tie-break oyunu 7 sayı üzerinden oynanır. Oyunculardan en az 7 sayıyı önce alan ve beraberlik durumunda da iki sayı üst üste kazanan oyunu alır. Bu erkeklerde 3 set, bayanlarda ise 2 settir. Beraberliklerde bir tie-break seti oynanır ve bu seti kazanan maçı kazanmış olur.

Kortlar

Tenis genel olarak her tür yüzeyde oynanabilir fakat kort farklılıkları topun hızını ve sekmesini değiştirdiğinden tenisçileri ciddi olarak etkiler. En çok tercih edilenler, toprak kort, sert kort ve çim korttur.

Toprak Kort

Kırmızı veya yeşil kilden yapılan bu kortlar, zeminin yumuşaklığından dolayı topun hızını aniden keserek çok zıplamamasını sağlar. Toprak kortta oynanan en ünlü turnuva, dört Grand Slam’den biri olan Fransa Açık (Roland Garros)’tır.

İlgili sorular

Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...