İnsanlar hangi amaçla aşı olurlar?

123 gösterim
20 Kasım 2012 misafir sordu
21 Kasım 2012 ThinkerBeLL düzenledi
yani insanlar hangi amaçla aşı olurlar

7 Cevap

0 oy
20 Kasım 2012 misafir cevapladı
hastalıklardan korunmak için
0 oy
21 Kasım 2012 My sassy girl cevapladı
Aşılar enfeksiyon hastalıkları savaşta ve onların ortadan kaldırılmasında en önemli silahtır..Antibiyotikler de dahil hiçbir şey enfeksiyon hastalıklarına yakalanma ve bu hastalıklara bağlı ölümleri aşılar kadar azaltamaz. Aşılar sadece çocukları korumuyor hastalığın kişilerarası yayılımını önleyerek tüm toplumu koruyor.
0 oy
21 Kasım 2012 suskun cevapladı
Mikroplar veya virüslerce oluşturulan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile yanıt verir. Bağışıklıksisteminin hastalık etkeni vücuda girmeden, yani hastalık gelişmeden, etkeni tanıması ve onu yenecek yanıtı geliştirmesi (Örneğin vücudun gerekli antikoru üretmesi), aşılamanın temel ilkesidir. Bu amaçla hastalık yapma yetisi azaltılmış hastalık etkeni, tüberküloz (BCG) aşısında olduğu gibi, kullanılabilir.
 .
 Tüm hastalık etkenleri için hastalık yetisi azaltılmış mikro organizma bulunamayacağı için, etkenin dış kılıfı gibi parçaları ya da salgıladığı maddeler, difteri (DBT) aşısı gibi, kullanılabilir. Aşı, özellikle küçük çocuklara her ne kadar korkutucu ve ürkütücü görünse de aşı sağlık içindir, aşırı veya farkedilemeyecek kadar etkisiz virüsler, salgınlar vb. için hem çok önemlidir hem de faydalı bir önlemdir.
 
Aşılar Aşılamanın temelindeki ilke,bakteri ve virüs gibi enfeksiyon etkenlerini yada çeşitli zehirli maddeleri belirli işlemlerden geçirdikten sonra kişiye vererek vücudun bu maddelere karşı antikor üretmesini,yani bağışıklık kazanmasını sağlamaktır.Böylece vücudun,hazırlıklı olduğu hastalık etkenlerinden biriyle karşılaştığında, önceden, oluşmuş antikorlar sayesinde bu maddelerle savaşması kolaylaşır.
0 oy
21 Kasım 2012 Aşka Son Bakış cevapladı
sağlıklarının devamını sürdürmek için olabilir....
0 oy
1 Aralık 2012 misafir cevapladı
insanlar hastalıklardan korunmak mikroplar bakterilerden vb. korunmak için aşı olurlar.
0 oy
1 Aralık 2012 Pembe Lolipop cevapladı
Hastalıklardan korunmak amacıyla açı olurlar.
0 oy
1 Aralık 2012 alakaraseydanur cevapladı
Canları İstedikleri İÇİN :d

İlgili sorular

2 cevap 520 gösterim
1 cevap 49 gösterim
11 Şubat 2013 misafir sordu
1 cevap 32 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...