Enlem ve boylam hesaplamaları nasıl yapılır, örnek verir misiniz?

231 gösterim
20 Kasım 2012 misafir sordu
21 Kasım 2012 ThinkerBeLL düzenledi

3 Cevap

0 oy
21 Kasım 2012 My sassy girl cevapladı
İki noktayı harita üzerinde işaretliyorsunuz, mesafeyi ölçüp haritanın ölçeği ile çarpın.Karasal mesafe denir buna.Bunları yaparken eğim varsa formül değişir biraz.Harita fotoğrafik olursa sonuç daha iyi olur.İki nokta arasını pergel yada cetvelle ölçebilirsiniz.
0 oy
21 Kasım 2012 _Yağmur_ cevapladı
Haritalarda Enlem ve Boylam

Harita bilgileri içinde denilebilir ki en başta, haritaların kenarlarında verilmiş bulunan enlem ve boylamlar gelir. Haritanın yukarısında ve aşağısında boylamlar ölçülürken, iki yanında enlemler ve boylamlar ölçülür. Örneğin Ahırkapı Bankı'nın boylamını bulmak istediğinizde pergelimizin bir ucunu bank üzerindeki fenerin ayağına koyarken diğer ucunu 58 dakika boylamına gelecek derecede açtıktan sonra bunu aşağıda 58' boylamı üzerine koyarak diğer ucundan da 45" saniyeyi okuyarak Ahırkapı Bankı fenerinin boylamını tesbit edebiliriz. Hemen burada şunu belirtelim ki 58' ile 59' arasında ona bölünmüş bulunan ölçülerin beheri 6 saniyeyi göstermektedir.

Yine bu bankın enlemini bulmak istediğimizde pergelin bi ucunu bankın fenerinin ayağına diğer ucunu da yukarısında geçen 41° enlemine açarak burada bulduğumuz açıklığı 41° enlemi ile onun altında bulunan ölçü üzerine koyarak bu bankın üzerinde bulunan fenerin enlemini 40° 59' 40" N yani Kuzey olarak bulabiliriz.

Toparlayacak olursak Ahırkapı bankı üzerinde bulunan fenerin enlemini: 40° 59' 40" N yanı Kuzey, boylamını ise: 28° 58' 43" E yani Doğu olarak tespit edebiliriz.
0 oy
13 Ocak 2013 muhammedbuga cevapladı
İki noktayı harita üzerinde işaretliyorsunuz, mesafeyi ölçüp haritanın ölçeği ile çarpın.Karasal mesafe denir buna.Bunları yaparken eğim varsa formül değişir biraz.Harita fotoğrafik olursa sonuç daha iyi olur.İki nokta arasını pergel yada cetvelle ölçebilirsin kardeşim

İlgili sorular

1 cevap 624 gösterim
1 cevap 110 gösterim
5 cevap 586 gösterim
1 cevap 67 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...