Çin Seddi'nden sonra, Dünya'nın en uzun suru hangisidir?

7,173 gösterim
25 Kasım 2012 misafir sordu
26 Kasım 2012 Mira düzenledi

4 Cevap

+4 oy
26 Kasım 2012 Mira cevapladı
 
En İyi Cevap
Çin Seddi'nden sonra Dünya'nın en uzun suru Diyarbakır'dadır. Diyarbakır Suru, Dünya'nın ikinci büyük surudur.
+2 oy
26 Kasım 2012 Mavi Peri cevapladı
Dünya'nın en eski ve büyük Sur'u, kale'si Diyarbakır...

Diyarbakır surları burçların büyüklüğü ve yüksekliği itibariyle birinci, uzunluğu bakımından Çin Seddinden sonra dünyada ikinci olarak bilinmektedir. Surlarda dört ana kapı ( Dağkapı, Urfakapı, Mardinkapı ve Yenikapı) ve surların üzerinde 82 burç vardır. Duvarların yüksekliği 12 m. , genişliği 12 m. , uzunluğu ise 5 km. dir. Bugün dahi özelliğini kaybetmeyen önemli burçlar şunlardır: Keçi burcu, Yedi kardeş burcu, Evli beden (Ben-u sen) burcudur.

Her tarafı çesitli devir ve medeniyetleri yansıtan kitabeler, asma ve kabartma motiflerle doludur.

Çesitli yazıtlar, meyve ve tahıl motifleri, silah şekilleri, güneş ve yıldız sembolleri, gamalı haç, kaplan, boğa, çift başlı kartal, akrep ve at kabartmaları bulunmaktadır.

İlk yapılış tarihi bilinmemekte, ancak M.S. 349 yılında Roma imparatoru Konstantinos tarafından genişletilerek bazı kısımları onarılmıştır. Bugünkü şeklini Büyük imparator Justinianus tarafından yaptırılan onarımla almıştır.

Yontma bazalt taştan yapılmıs olan Diyarbakır kalesi iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İlk surların M.Ö 3000 yıllarında şehrin hakimi olan Huriler tarafından yapıldığı sanılmaktadır.
+3 oy
26 Kasım 2012 misafir cevapladı
Çin Seddi ile arasında çok büyük uzunluk farkı olmakla beraber Çin Seddi'nden sonra dünyadaki en uzun sur duvarı ülkemizde, Diyarbakır'dadır. Diyarbakır kentinin tarihsel çekirdeği, surların içindedir. Kent halkının "Beden" adını verdiği ve iki ünlü kaleyi de içeren bu surlar, Karacadağ yöresinden getirtilen siyah volkanik bazalt taşlarıyla örülmüştür. Günümüzde hala dimdik ayakta duran bu surların uzunluğu 5 kilometre civarındadır.
+2 oy
28 Kasım 2012 Pembe Lolipop cevapladı
Diyarbakır surları Çin Seddi'nden sonra dünyanın 2. en uzun surudur. Bu surlar Avrupa ve Türkiye'nin de en uzun surlarıdır.
Kesin olarak ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen Diyarbakır Surları M.S. 349 yılında Roma İmparatoru Konstantinus tarafından genişletilerek bazı kısımları onarılmıştır. Daha sonra şehre hakim olan diğer devletler tarafından da onarılan ve bazı eklerle takviye edilen surlar günümüze kadar gelebilmiştir.
Diyarbakır Surları, şu anda Sur içi denilen eski Diyarbakır'ı bir kalkan balığı şeklinde kuşatmıştır. Surların üzerinde on iki medeniyete ait kitabeler bulunmaktadır.M.Ö. 3000 yılında şehre hakim olan Hurriler zamanında kurulduğu sanılan surların uzunluğu 5 km.'dir. Duvar yüksekliği 12 m.. Genişliği 3-5 m. arasında değişir.Kalede dört ana kapı (Dağ Kapı, Urfa Kapı,Mardin Kapı ve Yeni Kapı) ve 82 adet burç vardır

İlgili sorular

3 cevap 74 gösterim
3 cevap 75 gösterim
3 cevap 63 gösterim
3 cevap 82 gösterim
9 cevap 1,114 gösterim
17 Haziran 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
30 Çevrimiçi
0 Üye ve 30 Ziyaretçi

10,758 soru

20,116 cevap

0 yorum

2,871 üye

...