Marmara Bölgesi'ndeki koylar hangileridir?

620 gösterim
29 Kasım 2012 alara_money sordu
3 Aralık 2012 ThinkerBeLL düzenledi
sosyal ödevim için gerekli.

4 Cevap

+1 oy
6 Şubat 2013 alara_money cevapladı
 
En İyi Cevap
Gemlik Koyu
 Bebek Koyu
 Büyükdere Koyu
 Keçilik Koyu
 Paşabahçe Koyu
 Tarabya Koyu
 Umuryeri Koyu
 Çengelköy Koyu
 İstinye Koyu
+1 oy
29 Kasım 2012 misafir cevapladı
Marmara Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Balkan Yarımadası ile Anadolu arasında köprü niteliği ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yaklaşık 67.000 km2 lik bir yüzölçüme sahip olup Türkiye'nin %8,5'una karşı gelir.
+2 oy
7 Şubat 2013 Esra Pıçakcı cevapladı
Gemlik Koyu
Marmara Denizi’nin, güneydoğu yönündeki koludur. Doğu-batı doğrultusundadır. Çevresinde bir çok yerleşim yeriyle, orta yükseklikte sıradağlar yer alır.Yerleşim yerleri Bursa ve Yalova illerine bağlıdır.
Bebek Koyu
İstanbul Boğazı’nın şehrin Avrupa Yakası’na doğru yaptığı küçük girintidir. Koyun kıyılarında kendiyle aynı adı taşıyan Bebeksemti yer alır. İstanbul şehir hatları vapurlarının Bebek İskelesi ve resmî adı Hümayûn-u Âbad Camii olan Bebek Camii bu koy kıyılarındadır.
Bir zamanlar, kötü havalarda teknelerin sığınmaya çalıştıkları ve bir dönem kalafat yeri olarak kullanılmış Bebek Koyu bugün yatların, yelkenlilerin ve sürat motorlarının demirledikleri bir koy görünümündedir.
Büyükdere Koyu
İstanbul Boğazı’nın Avrupa Yakası’nda karaya yaptığı en büyük girintilerden biridir. Koyun kıyılarında kendisiyle aynı adı taşıyan Büyükdere, kuzeyinde Çayırbaşı, güneyindeyse Kireçburnu semtleri yer alır. Koyun kıyıları Haydar Alivey ve Çetin Emeç caddeleri çevrilidir. Şehir hatları vapurlarının Büyükdere İskelesi bu koyda bulunur.
Keçilik Koyu
İstanbul Boğazı’nın şehrin Anadolu Yakası’na doğru yaptığı küçük girintidir. Anadolukavağı ile Poyrazköy arasında yer alır. Hemen hemen, Anadolukavağı sırtlarındakiYoros Kalesi’nin altlarına denk gelir. Genişliği yer yer 5 metreye ulaşabilen, yaklaşık 50 metre uzunluğunda bir kumsalı vardır. Kumsaldan sonra sık ormanlarla kaplı yükseltiler başlar. Koyda su derinliği oldukça fazladır. Bu nedenle denize girmeye uygun değildir ve genelde teknelerin sığındığı bir yerdir. Koya karayoluyla ulaşım olanağı yoktur.
Paşabahçe Koyu
İstanbul Boğazı’nın şehrin Anadolu Yakası’nda karaya doğru yaptığı en büyük girintilerden biridir. Koyun kıyılarında kendiyle aynı adı taşıyan Paşabahçe semti veİncirköy mahallesi yer alır. Beykoz ilçesinin merkezi bu koy kıyılarına yayılmıştır. Şehir hatları vapurlarının Beykoz ve Paşabahçe iskeleleri bu koyda bulunur. Beykoz ve İncirköy’de ufak balıkçı tekneleriyle kayıkların çekildiği küçük limanlar vardır.
Tarabya Koyu
İstanbul Boğazı’nın şehrin Avrupa Yakası’nda karaya doğru yaptığı girintilerden biridir. Koyun kıyılarında kendiyle aynı adı taşıyan Tarabya semti kuruludur. Boğaz’ın en bilinen, en işlek noktalarındandır. Çevresi tavernalar, balık lokantaları ve kafelerle çevrili koya lüks yatlar ve tekneler sığınmaktadır.
Umuryeri Koyu
İstanbul Boğazı’nın şehrin Anadolu Yakası’na doğru yaptığı küçük girintidir. Selvi Burnu ile Anadolukavağı arasında yer alır. Koyun kıyılarında bir askerî liman vardır ve koy ile Anadolukavağı yolu arasındaki ormanlık olan askerî yasak bölge olarak korunmaktadır. Koydan daha iç kesimlere gidildiğinde Beykoz ilçesinin, Umuryeri semti vardır.
Koy ve açıklarındaki sularda Umuryeri sığlığı adında bir bölge vardır. Bu bölgede akıntı, kuvvetli rüzgârlar ya da arızalar nedeniyle rotalarından çıkan büyük gemiler sık sık karaya oturabilmektedir.
Çengelköy Koyu
İstanbul Boğazı’nın şehrin Anadolu Yakası’na doğru yaptığı küçük girintidir. Koyun kıyılarında kendiyle aynı adı taşıyan Çengelköy semti yer alır. Koy ve semtBeylerbeyi ile Vaniköy arasında bulunur.
Koyun kıyıları geçmiş dönemlerde liman olarak kullanılmış ve bölge bu dönemde önemli bir çıpa (demirlemek için gemilerden suya atılan ağır demir çengel) üretim merkezi olmuştur. Koyun ve çevresinde kurulmuş olan semtin adını buradan aldığı sanılmaktadır.
İstinye Koyu
İstanbul Boğazı’nın şehrin Avrupa Yakası’na doğru yaptığı küçük girintidir. Koyun kıyılarında kendiyle aynı adı taşıyanİstinye semti yer alır. Koy ve semt Emirgân ile Yeniköy arasında bulunur.
0 oy
1 Aralık 2013 duru yıldızbaşoğlu ( takmayın gülücüğe b cevapladı
benim her bölgenin dağları ovaları gölleri ırmakları yaylaları koyları ve körfezleri gerekyardım acil yarına ödev !!!    :(   help me hacııııııı !!!

İlgili sorular

1 cevap 133 gösterim
3 Aralık 2012 misafir sordu
3 cevap 34 gösterim
20 Aralık 2015 misafir sordu
2 cevap 21 gösterim
18 Aralık 2015 misafir sordu
1 cevap 266 gösterim
25 Aralık 2014 zeynep n .u. sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...