Matematik dersi neden önemlidir?

120 gösterim
29 Kasım 2012 alara_money sordu
29 Kasım 2012 nötrino düzenledi

3 Cevap

0 oy
30 Kasım 2012 misafir cevapladı
30 Kasım 2012 alara_money seçti
 
En İyi Cevap
sayıları ve problemleri öğrenmek için
0 oy
30 Kasım 2012 sarı şeker cevapladı
Matematik akıl ve mantık bilimidir; matematik tarihi pek çok neslin en yüce düşüncelerini yansıtır. Bunun sonucu olarak, yerine ve zamana göre, nesillere belli oranlarda aktarımlar yapmak son derece önem taşımaktadır.
 
Amerika 20. asırda matematiğe çok önem verdiği gibi, 21. asırda da matematiğe çok önem vereceğini, amaçladığı çok sayıda hedefler arasında 3 numaralı hedefinde kısaca bakın nasıl ifade etmektedir.
 
21.asır matematiğin söz sahibi olacağı bir yüzyıldır. Amerika dünyadaki, bugünkü pozisyonunu muhafaza edebilmesi için, ilkokuldan itibaren matematiğe çok fazla önem vermek ve bütün ülkelerin önünde yer olmak zorundadır. Bu iş için bütçeden her ödeme cömertçe yapılmalıdır.
 
Matematik her bilim için önemlidir. Bunun nedeni de şudur: Bilimsel yasa ve teorilerin en güzel ve belki de yegane tam ifadelerinin matematiksel formüller biçiminde olmasıdır. Her bilim daha tutarlı, daha güvenilir olmak için giderek matematiğin etki alanına isteyerek girmektedir. Bu yüzden yakın bir gelecekte bütün bilimler, sosyal bilimlerde de dahil matematikle anlatılır hale gelecektir. Bu durum, insanlığın lehinedir ve dünyanın daha iyi bir hale gelmesi demektir.
 
Çok genel bir yaklaşımla gidilecek olursa şöyle söylenebilir:
0 oy
30 Kasım 2012 Mavi Peri cevapladı
Matematik akıl ve mantık bilimidir; matematik tarihi pek çok neslin en yüce düşüncelerini yansıtır. Bunun sonucu olarak, yerine ve zamana göre, nesillere belli oranlarda aktarımlar yapmak son derece önem taşımaktadır. Matematik her bilim için önemlidir. Bunun nedeni de şudur: Bilimsel yasa ve teorilerin en güzel ve belki de yegane tam ifadelerinin matematiksel formüller biçime olmasıdır. Her bilim daha tutarlı, daha güvenilir olmak için giderek matematiğin etki alnına isteyerek girmektedir. Bu yüzden yakın bir gelecekte bütün bilimler, sosyal bilimlerde de dahil matematikle anlatılır hale gelecektir. Bu durum, insanlığın lehinedir ve dünyanın daha iyi bir hale gelmesi demektir.
İnsan, yaşamı boyunca karşılaştığı sorunları halledebilir kılmak, aza indirmek, karşılaştıklarının üstesinden gelmek çabası içerisinde olur. Bunun için de kendisinin sahip olduğu araçları, onun en büyük dayanaklarıdır. Bunların başında eğitim gelir. Eğitimi de anlamlı kılan sağlıklı düşünebilen insanların çokluğudur. Sağlıklı düşünebilme dendiğinde akla matematik gelir, çünkü matematik doğru düşünmeyi öğretir. Düşünce üretilmeden toplumlar kalkınamaz bu yüzden temel bilimler olmadan, bunların başında da matematik olmadan kalkınamaz.
İşte bu nedenlerden dolayı matematik dersi, seçmeli olamaz. Her alanda konuları ve içerikleri iyice belirtilmek üzere belli oranlarda matematik dersi kesinlikle okutulmalıdır.

Matematik öğretiminin genel gerekçeleri ise şöyle özetlenebilir:

1. Matematik güçlü, özlü ve belgin evrensel bir iletişim aracıdır. Bütün çağlarda insanlığın ortak dili olmuştur. Bu niteliklerden ötürü yaygın öğretimde yarar ve hatta gereksinim vardır.

2. Yetişkin insanın kendi gündelik yaşamında, iş ve meslek hayatında matematik bilgi ve becerisine gereksinimi vardır.

3. İleri düzeydeki öğrenim için yeterli matematik bilgi ve becerisine gereksinim vardır.

4. Matematiğe özel yeteneği olanları ve matematiği bir sanat ya da bir zevk aracı olarak gösterecek kişilere gerekli bilgilerin kazandırılması, eğitimin hedefleri arasında olmalıdır.

5. Matematik, mantıksal düşünmeyi öğrenmenin, kesinliğe erişmenin ve evrensel doğruları bulmanın bir aracıdır. Bu aracı kullanmayı öğretmek, gerekli ve yararlıdır.

Aşağıda sözü geçen alanların tamamında matematik gereklidir ve bu nedenle de matematik öğrenilmelidir.

1. Doğa olaylarını anlama ve doğaya egemen olma çabasında, temel bilimlerde,

2. Teknikte, teknolojide, mühendisliğin her türünde,

3. Biyoloji, tıp, eczacılık, tarım, gıda, vb bilim ve uygulama alanlarında,

4. Ticaret, ekonomi, işletme, endüstri, maliye vb alanlarda,

5. Askeri amaçlarda,

6. Kurum ve Devlet yönetiminde

İlgili sorular

2 cevap 130 gösterim
12 Kasım 2012 misafir sordu
1 cevap 76 gösterim
19 Nisan 2012 misafir sordu
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...