Yeşil sebzelerin yararları nelerdir ?

276 gösterim
30 Kasım 2012 alakaraseydanur sordu
30 Kasım 2012 _Yağmur_ düzenledi
Yeşil sebzelerin yararlı Nelerdir ?

3 Cevap

0 oy
30 Kasım 2012 alakaraseydanur cevapladı
 
En İyi Cevap
Yeşil sebzelerle beslenmeye başladığınız zaman, doğal  bir şekilde sizi hasta eden yiyecekler yavaş yavaş diyetinizin dışında kalacaklar. Yeşil sebzeler vücudunuzun içindeki yağmur ormanını beslerken, kan dolaşımı ve solunum sisteminizi güçlendirir. Özellikle şehirde yasayan ve çayır çimen, kırsal alanlarla çok kısıtlı ilişki içinde olan bizler için yeşil sebzeleri hayatımızın düzenli bir parçası yapmamız çok önemlidir.

Yeşil renk bahar ayıyla ilişkilendirilir. Bahar, yenilenmenin, ferahlamanın ve yaşam enerjisinin ayıdır. Doğu tıbbında ise yeşil karaciğerle ilişkilendirilir; duygusal denge ve yaratıcılığın çıkış noktası olarak kabul edilir. Besin değeri olarak yeşiller kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve A, C, E, K vitaminlerinden zengindir. Lif, folik asit, klorofil gibi birçok mikro besin maddesi ve faydalı bitkisel kimyasallarla doludur
0 oy
1 Aralık 2012 Mavi Peri cevapladı
Ülkemiz pek çok bitkinin yetişmesine uygun topraklarda yer alıyor. Millet olarak taze sebze ve meyve tüketebilme açısından oldukça şanslıyız. Pek çok çeşit sebze ve meyve yetiştiriliyor ve makul fiyatlarla tüketiciye sunuluyor. Konu sebzeler olduğunda özellikle yeşil yapraklı sebzelerin faydaları son günlerde oldukça gündemde. Gerek doktorlar, gerek beslenme uzmanları ve basın kuruluşları yeşil yapraklı sebze tüketimini destekliyor. Zengin vitamin ve mineral yapısı ile sağlıklı beslenmenin en önemli parçası olan yeşil sebzelerin faydaları şöyle sıralanmakta:

Bamya: İdrar söktüren ve kabızlığa iyi gelen bu sebze aynı zamanda halsizlik ve bitkinliği gidermekte.

Brokoli: Kemik erimesini engelleyen sebze, kansere karşı koruyucu özellik taşımakta. Bol miktarda demir içeren brokoli diğer mineraller açısından da oldukça zengin.

Brüksel Lahanası: Kanser türlerine özellikle kolon, akciğer ve sindirim sistemi kanserlerine karşı koruyucu olan sebze kansızlığı gidererek tansiyonu dengelemektedir.

Ebegümeci: Reflü, ülser ve gastritte oldukça faydalı olan bitki sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Öksürük kesici ve balgam söktürücü özelliği ile bilhassa soğuk algınlıklarında tüketilmesi önerilmektedir.

Enginar: Kolesterolü düşürerek, kalp ve karaciğer sağlığını koruyan bu faydalı bitki dinçlik ve zindelik sağlayarak zihinsel etkinliği arttırmaktadır. Kalp kaslarını geliştiren ve dolaşımı destekleyen sebze ishali keserek, sindirim sistemini temizleyen bir besin.

Karnıbahar: İdrar söktüren bitki, göğüs kanserinden koruyor. Sinir bozukluğu ve zihinsel yorgunluğu gideren bitki iç organları için faydalı özellikler içeriyor.

Kereviz: Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını geliştiren bitkinin düzenli tüketimi ödemleri gidermekte. Yorgunluk ve sinir bozukluğuna faydalı olan kereviz sivilce tedavisi için de kullanılıyor. Çok az miktarda kalori içermesi nedeni ile diyetler için vazgeçilmez bir sebze.

Kuşkonmaz: Ülkemizde pek tanınmayan ancak yeni yeni tüketilmeye başlayan sebze vücudu zehirli maddelerden temizler, sindirim sistemini yatıştırır ve hazmı kolaylaştırır. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu ve tedavi edicidir.

Pazı: Kabızlığı gidericidir. İdrar söktürür. Sistit ve diğer idrar yolu iltihaplarını rahatlatır ve ayrıca vücuda dinçlik verir.

Pırasa: Damar sertliğine karşı koruyan pazı bitkisi sindirim sistemi hastalıklarında faydalı ve cildi güzelleştirerek, koruyor.

Roka: Böbrekleri çalıştıran, karaciğeri koruyan, iştah açan roka: aynı zamanda idrar söktürücü ve hazmı kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir.

Semizotu: Susuzluğu azaltan sebzeyi düzenli olarak tüketmek böbrek kumlarını dökerken, kanı temizliyor ve idrarı söktürüyor.

Tere: Bağırsak parazitlerini düşüren bitki, kan temizleyici ve hazımsızlığı giderici özellik taşımakta. Grip ve soğuk algınlığı tedavisini hızlandıran bitki sindirimi düzenliyor.
0 oy
1 Aralık 2012 Pembe Lolipop cevapladı
Yeşil sebzelerle beslenmeye başladığınız zaman, doğal  bir şekilde sizi hasta eden yiyecekler yavaş yavaş diyetinizin dışında kalacaklar. Yeşil sebzeler vücudunuzun içindeki yağmur ormanını beslerken, kan dolaşımı ve solunum sisteminizi güçlendirir. Özellikle şehirde yasayan ve çayır çimen, kırsal alanlarla çok kısıtlı ilişki içinde olan bizler için yeşil sebzeleri hayatımızın düzenli bir parçası yapmamız çok önemlidir.

İlgili sorular

1 cevap 13 gösterim
2 cevap 136 gösterim
1 cevap 120 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...