Fen lisesini Anadolu lisesinden ayıran özellikler nelerdir ?

93 gösterim
30 Kasım 2012 alakaraseydanur sordu
30 Kasım 2012 _Yağmur_ düzenledi
Fen Lisesini Anadolu Lisesinden Ayıran Özellikler Nelerdir ?

1 cevap

0 oy
30 Kasım 2012 alakaraseydanur cevapladı
 
En İyi Cevap
a- Türkiye'deki fen alanında üstün yetenekleri saptanmış çocukların bu yete-neklerini geliştirmek, zekalarını inkişaf ettirmek,
b- Türkiye'de yüksek öğrenim ve endüstri için gerekli olan araştırmacı ele-manları yetiştirmeye kaynaklık etmek,
c- Ülke düzeyinde gereği duyulan fen eğitiminin geliştirilmesi için laboratuvar rolü oynayan fen eğitim, araştırma ve geliştirme merkezi olmak,
 
Böylece; Türkiye'de Fen Lisesi kurulması fikri proje olarak ele alındıktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı'nda "Fen Lisesi Projesi Danışma Kurulu" kurulup 1963 yılında faaliyete başlamıştır. Bu kurul, önce 6 sı Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi, 4 ü ODTÜ'den olmak üzere 10 üniversite öğretim üyesi seçerek projeye bilimsel yönden katkılarını sağlamıştır. Danışma Kurulu ayrıca Fen Lisesinde Matematik, Kimya, Fizik ve Biyoloji derslerini okutacak 30 öğretmen seçmiş, sonraları da sınavlarla diğer öğretmenler belirlenmiştir. Seçilen fen dersleri öğretmenleri özel eğitimlere tabi tutulmuş, Amerika'ya gönderilerek branşlarındaki gelişmeleri tetkik ve takip etmişler, ders programları hazırlamışlardır. Öğretmenlerin seçimi ve yetiştirilmesinin yanı sıra Fen Lisesi binalarının ilk üniteleri tamamlanmış, laboratuvar malzemeleri ve diğer araç gereçler temin edilmiş, 1964 yılı sonbaharında okul faaliyete geçecek duruma gelmiştir.
 
Milli Eğitim Bakanlığı Test ve Araştırma Bürosu'nun yaptığı iki dereceli bir sınavla 96 öğrenci seçilmiş ve 1964 Ekim ayında Fen Lisesi eğitim Ankara'da ODTÜ'nün arazisi içerisinde öğretime başlamıştır ve öğretim faaliyetine fiilen başlamıştır. Fen Lisesi projesi 1967 yılına kadar Türk bilim adamları ve eğitimcilerinden oluşan "Fen Lisesi Yönetim ve Danışma Kurulu" adında bir komisyon tarafından yürütülmüş, o tarihten sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na bırakılmıştır (AFL Tanıtım Dosyası, 2009).
Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmeyi, öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlamayı, yeni teknolojileri kullanabilen, yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırla-yabilen bireyler yetiştirmeyi amaçlayan Fen Liseleri'nde öğrencilerin yabancı dil öğrenmesine de önem veriliyor.
 
Fen Liseleri bir yandan zeka düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlarken, bir yandan da öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlamayı da kendilerine hedef olarak belirlemiştir.

İlgili sorular

6 cevap 67 gösterim
2 cevap 52 gösterim
1 cevap 59 gösterim
7 Ekim 2014 misafir sordu
1 cevap 118 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...