Nasıl bir kitap yazabiliriz?

16 gösterim

2 Cevap

0 oy
30 Kasım 2012 Mavi Peri cevapladı
kitap yazmak için bir insanın diğer insanlara söyleyecek “birşeyleri”nin olması lâzım..
nedir onlar.. o “birşeyler” nasıl şeylerdir.. ne gibi şeylerdir?
o birşey, keskin bir fikirdir; ezelî ve ebedî gerçekleri dile getiren bir düşüncedir.. bugünün olmuş, pişmiş acı çekmiş bir insanı da o cihansümûl gerçekleri idrak etmiş olabilir.. gerek kendi yaşadığı olayların, serüvenlerin verdiği pişkinlikle, gerekse başka insanların hallerinden; yaşayışlarından çıkardığı sonuçlara bakarak o gerçeklerin farkına varmış olabilir..
o gerçekleri diğer insanlara anlatabilmek için de çok güçlü bir dile sahib bulunması icabeder.. dil bir araçtır.. fikirlerin, duyguların, hayallerin, maksatların ifade edilebilmesi, söylenmesi için kullandığımız bir araç..
derhal şunu belirtmek gerekir ki o fikirlerle, hayallerle dil arasında fizikî bir ayrılık yoktur.. kafamızda, gönlümüzde hangi fikirler, hangi duygular varsa, o duyguları düşünceleri anlatmağa yarayan kelimeler ve cümleler de o düşüncelere o hislere o hayallere yapışık olarak mevcuttur.. şu noktayı belirtmek istiyorum: biz kelimeler, kavramlar ve cümle klişeleri vasıtasıyle ancak düşünebiliriz.. düşüncelerle kelimeler ve cümleler birbirine yapışıktır.. bir bakıma ayni şeydir diyebiliriz..
şu halde kitap yazacak kişinin; dilinin, lisanının zengin işlek ve mükemmel olması lâzımdır.. başarılı bir kitap ancak güçlü bir dil sayesinde yazılabilir.. en azından hangi konuda kitap yapılacaksa o konuya ait terimlerin, kavramların, cümlelerin ve bilgilerin bilinmesi gerekiyor..
roman yazılabilir.. bilimsel bir eser yazılabilir.. bir insanı, bir insanın bir halini, bir eşyayı, tabiatın bir kısmını, bir köyü tasvir etmek isteyebilirsiniz.. hatırat yazılabilir.. insanları bir hedefe sevkedecek bir metin kaleme alınabilir.. acıları, sevinçleri, sevgileri, aşkları yazabilirsiniz..
roman yazmak isteyenlerin peyami safa'nın, refik halid karay'ın, reşad nuri güntekin'in eserlerini, felsefeye, siyasete ve sosyal meselelere ait kitap yazmak isteyenler, ali fuad başgil'in, ziyaeddin fahri fındıkoğlu'nun, mümtaz turhan'ın, erol güngör'ün, hamdi ragıb atademir'in, m.şekip tunç'un, fuat köprülü'nün, mehmed kaplan'ın, ahmed hamdi tanpınar'ın kitaplarını,
şiir yazmak isteyenler de fuzuli'yi, yunus emre'yi, yahya kemal'i, tevfik fikret'i, necib fazıl'ı, ahmet haşim'i, faruk nafiz'i,
iki üç ay müddetle hergün bir veya iki saat boyunca ve yüksek sesle okumalıdır.. bu okuyuş altı ay da devam edebilir.. tâ ki o fikirler, o duygular ruhunuzda uyansın, o cümle klişeleri nâtıkanızda, dilinizde iz bıraksın..
iki ay sonra dilinizin güçlendiğini hissedeceksiniz.. sevgili okuyucularım, mevzu ehemmiyetli ve geniştir; zaman zaman ele almak fırsatını bulabileceğimizi umuyorum..
Osman AKKUŞAK

İlgili sorular

5 cevap 179 gösterim
3 cevap 55 gösterim
1 cevap 106 gösterim
2 cevap 1,845 gösterim
27 Mayıs 2012 misafir sordu
1 cevap 56 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...