Maki nedir?

30 gösterim
6 Aralık 2012 ZALBOLNA sordu
7 Aralık 2012 _Yağmur_ düzenledi
hadi bilin bakalım

2 Cevap

+1 oy
6 Aralık 2012 sarı şeker cevapladı
Maki bitkileri Akdeniz ikliminin kurak koşullarına yani ortamdaki yetersiz sudan olabildiğince yararlanmaya uyarlanmış derin köklü, ufak ve sert yapraklı, hatta dikenli ağaçlık ve çalılardır. Bu ufak yaprakların yüzeyi genellikle su kaybını önlemek için mumsu ya da reçineli bir katmanla kaplanmıştır. makiliklerde rastlanan pek çok ağaç türü arasında başlıca yabani zeytin,funda,katran ardıcı, keçiboynuzu, sakız ağacı, laden, böğürtlen, Dağ çileği, Zakkum, Sandal ağacı, defne, menengiç, mersin, kocayemiş, kermes meşesi, pırnal meşesi sayılabilir. Maki bitki örtüleri genellikle geçit vermeyecek kadar yoğun bir biçimde gelişerek toprağın yüzeyinde oldukça sık bir doku oluşturur.
 
Çoğu su gereksinimini gecenin neminden sağlar. Özellikle denize bakan yamaçlar, yapraksız dikenli çalılıklarla kaplıdır.
 
Türkiyede maki tipi bitki örtüsü en çok Akdeniz ve Ege, özellikle Güney Ege kıyılarında yaygındır Marmara ve Karadeniz kıyılarında ise daha seyrektir. dünyanın başka bölgelerinde de makiye benzeyen bitki örtüsüne rastlanır, ancak bunlar bulundukları yöreye göre değişik adlar alır.Ege ve Akdeniz ikliminde vardır Maki kısa boylu bodur ağaçlara denir ve Akdeniz Bölgesinde yer alır
0 oy
7 Aralık 2012 starprenses cevapladı
maki, akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelere özgü, ortalama 1-2 metre boyundaki küçük ağaç ya da çalıların oluşturduğu bitki örtüsüdür.

İlgili sorular

2 cevap 22 gösterim
5 Haziran 2013 ebra sordu
1 cevap 17 gösterim
28 Mart 2013 L0w3Y0u. sordu
1 cevap 33 gösterim
2 cevap 166 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
29 Çevrimiçi
0 Üye ve 29 Ziyaretçi

10,786 soru

20,136 cevap

0 yorum

2,877 üye

...