Vatan nedir?

26 gösterim
9 Aralık 2012 misafir sordu
9 Aralık 2012 byz_qny düzenledi
vatan nedir?

2 Cevap

0 oy
9 Aralık 2012 misafir cevapladı
vatan bir kişinin yda bütün milletin sahip olduğu ülke dir
0 oy
9 Aralık 2012 byz_qny cevapladı
Vatan, bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak.

Bir kimsenin yerleştiği yere de vatan denir. Vatan ile yurt aynı manadadır.

Vatan, devletin egemenliği altında bulunan yerlerin topu. Bir devletin hakimiyet alanı. Devletin varlığını muhafaza edebilmesi ve milletlerarası şahsiyetinin olması için bir ülkeye sahip olması gerekir. Burada o devlete ait vatandaşlar yaşar ve sınırları belirlidir. Bir devletin ülkesi sınırlar içindeki kara, deniz ve hava alanını içine alır.
Milleti meydana getiren değerlerin başında gelir. Millet dediğimiz varlık vatan denilen toprak parçası üzerinde yaşar. Vatan dar manada yalnızca doğup büyünen, üzerinde yaşanan toprak parçası değildir. O, bir milletin tamamının barındığı ülke veya ülke topraklarıdır. Bir kimse bağlı bulunduğu ülkenin vatandaşı, yurttaşıdır. Ülke, vatan toprağının altında yatan şehitlerin hatıralarıyla kutsaldır. Vatan, topraklarından başka deniz ve hava sahalarını da içine alır. Gemiler ve uçaklar temsil ettikleri ülkenin bayrağını çekmiş olarak dolaştıkları vakit de tek başına vatan kabul edilirler

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/228445-vatan-nedir.html#ixzz2ETh8Qrua

İlgili sorular

2 cevap 2,096 gösterim
3 cevap 2,351 gösterim
1 cevap 666 gösterim
1 cevap 120 gösterim
Okula Destek'e hoş geldiniz!

Sorun, cevaplayın ve okul eğitiminize destek olan soru-cevap platformumuzu geliştirin.

Teşekkürler!
...