"Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol" sözüyle ilgili kompozisyon çalışması nasıl yapılır?

213 gösterim
9 Aralık 2012 misafir sordu
21 Aralık 2012 nötrino düzenledi
Mevlana'nın bir sözü olan ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol ile kompozisyon bulmam gerek

2 Cevap

0 oy
9 Aralık 2012 byz_qny cevapladı
İçinin dışının  bir olması durumunu anlatır. Düşünce ile sözün birliği, düşünce ile davranışın birliği, davranış ile sözün birliği dürüstlüğün nihai noktasıdır. Mevlana'ya göre riyakar, içten pazarlıklı olmamak,kendin olmak gibi…
 İnsanın dürüst, samimi, içten ve yalansız olması; neyse o şekilde davranması gerektiğini vurgulayan özlü sözlerdendir.
 Kendinden utanma, için neyse dışındaki de o olsun, ya da dışarıdan nasıl bir imaj çiziyorsan o ol" anlamına gelen derin sözdür.
 Ya sensindir ya başkası.
 Çağımızın en büyük problemi daha o zamandan vurgulamış. Birilerine benzeme, kendinden kaçma, samimiyeti yitirme gibi yaralara en güzel reçetedir. Bireyin kendisi olması, kendine güvenmesi, toplumsal hayatta kişiyi diğer insanların gözünde daha önemli kılar ve bu ise, kişinin duygusal anlamda daha güçlü olmasını sağlar. Olduğu gibi görünmemenin altında da aslında güvensizlik ve ezilmişlik duyguları vardır.
 Birinden hoşlanmıyorsak bunu açık açık söyleyebilmeliyiz. Birileri mutlu olacak diye içimizden gelmeyen hareket ve sözleri yapmamalıyız. Yapmacılığı hissettiğimiz anda karşımızdaki insana doğrudan belli etmeliyiz.
 Çevremiz de  çok değişken olan içi dışı farklı toplumda göz boyayan bire bir kalınca esas yüzünü gösteren yapmacıklar er ya da geç bir gün kendilerini ele verecekler.
 Şahsımda bu türlere artık dayanamıyor. Çünkü o kadar güzel oynuyorlar ki en yakınları bile anlayamıyor. Bu türlerin zaten düşünceleri yüzlerine yansıdığı için sevimsiz, sanki yüzünde is varmış gibi kısacası çirkin gözüküyorlar.
 İnsanlar ne kadar oynarlarsa oynasınlar asıl zararı kendilerine verip kuruyup kaplarına girmeye ve mutsuz olmaya mahkumdurlar.
Alıntı.
0 oy
13 Ocak 2013 muhammedbuga cevapladı
giriş gelişme sonuç yazacan işte sen bu kadar ...... ? afadersinde
...